Flunssa ja hammassärky
Hei, mulla on ollut paha flunssa reilun viikon ajan.. Vähän jo hellittänyt mutta räkää erittyy edelleen todella runsaasti. Lisäksi eilen alkoi lievä päänsärky ja tänään aivan kammottava hammaskipu/ vasemman puolen yläleuan kipu. Myös vasen poski on kipeä ylempääkin. Kun päätä liikuttaa, esim kyykistyessä niin kipu voimistuu.. Samoilla kohdilla ollutta hommasta on paikattu pari kk sitten. Onkohan kyse poskiontelon tulehduksesta vai reiästä hampaassa? Särkylääke ei kunnolla auta..
Kommentit (4)
Poskiontelotulehdus luultavasti. Yleensä menee itsestäänkin ohi ilman lääkkeitä, 3-4 viikossa. Jos ei mene, tai jos ei kestä oloa niin pitkään, antibiootit auttaa.
järkevin kai siis varata ensimmäiseksi huomenna aika yleislääkärille.. Ja vasta sitten jos siellä ei mitään löydy niin hammaslääkärille..
Joo, siis kipu on niin paha, että tuntuu että kova työ että pärjää edes huomiseen.. Mutta sitä juuri mietin että onko yleislääkäri vai hammaslääkäri oikea paikka.. Mutta viisain siis taitaa olla mennä ensin yleislääkärille.. Ap
Ihan selkeä poskiontelontulehdus. Juuri noin oireilee, tarvitset lääkkeet.