Oletteko ikinä ajatellut, te jotka pelottelette koronnousuilla ym..
että kun ihmiset alkavat vain säästää, eikä raha liiku niin tulee lama...
Eli tuo pelottelu voi kapsahtaa omaankin nilkkaan sitten :9
Kommentit (25)
ja TIETENKIN sitä tekevät juuri ne jotka lamasta hyötyvät.
Ihan niin kuin turvallisuutta ja asuntojen hintojen jatkuvaa nousua korostavat ovat niitä, jotka hyötyvät siitä.
Minä hyödyn molemmista, minulle ihan sama. Useimmat ihmiset pärjäävät lamojenkin aikana. Pärjäsivät sen edellisenkin laman aikana.
kaikki " ylimääränen" lainan maksuun. On kansantaloudellisesti paha juttu, jos ihmiset eivät osta ja käytä palveluita (esim. käy kampaajalla, kylpylöissä, jne. jotka työllistävät) vaan kaikki raha menee lainaan, ruokaan, laskuihin ja muihin pakollisiin asioihin.
Toisekseen, joku viisas on joskus sanonut, että lamakausi on tulossa silloin kun köyhilläkin on millä mällätä (eli kuka vaan saa lainaa, palkathan eivät ole nousseet...!)
Ja tämä pitänee paikkaansa, sillä miettikää minkä " laman" esim. Vuittonin laukut kokivat, kun joka toisella alkoi roikkua ko. merkin veska käsivarrella... Sama tämän erään " ihanan" ruutukuosin kohdalla.
Paha juttu on vaan se, että siihen asuntoon pitää ottaa lainaa, laukun saa säästämällä.
kuten ennen? Onko ihmisten ostovoima heikentynyt?
jotka takeltelevat ylisuurien lainojensa maksussa. Tuskin siis enää myöskään kuluttavat. Täälläkin juuri viime viikolla eräs äiti selitti, että ulkoisesti on kaikkea (talo, autot yms.), mutta enää ei ole rahaa enää edes ruokaan.
Ja samanlaisia tulee koko ajan lisää.
ja suurin osa ihmisistä lienee tehnyt fiksun takaisin maksu suunnitelman, eli rahaa jää myös " ylimääräiseen" pakollisten menojen jälkeen. Mutta jos korot nousevat (vaikka vain hiukankin) niin monen on vedettävä vyötä tiukemmalle--->ensin karsitaan ns. " turhat" menot, eli lehtitlaukset, kampaaja käynnit ymv.
Nyt korot ovat nousussa, kohta alkaa myös ihmisten rahoja menemään enemmän ja enemmän lainanlyhennyksiin.
Kuulemma he huomasivat kyytien vähenevän paljon ennen kuin laman uskottiin iskevän. Kysyin just yhdeltä tutulta, joka sanoi että muistaa tuon ajan ja huomasi kyllä itsekin että tilaukset vähenivät. Pitäisi siis varmaan kysyä näppituntumaa juuri taksikuskeilta, kampaajilta, hierojilta ym ylellisyystuotteita myyviltä.
Jos korot vielä nousevat niin totta hemmetissä se näkyy ostovoimassa. Kaikesta ylimääräisestä karsitaan kun asumismenot kasvavat.
Sitten on niitä, jotka hokee, että asuntojen hinnat on pilvissä, ei voi ostaa..
Ettekö te koskaa lue lehtiä/katso tv:tä...? Olen tässä vuoden sisään törmännyt jo useaan juttuun siitä, kuinka ylivelkaantuneiden määrä kasvaa koko ajan, ja velkaneuvojille on KUUKAUSIEN jonot...!
Suurimmaksi syyksi velkaneuvojat ovat nimenneet sen, että ihmiset ostavat niin paljon velaksi (eli ei vain ole sitä asuntolainaa, vaan autolainaa, +lainaa huonekaluista, kodin elektroniikasta, jopa vaatteita ostetaan velaksi postimyynnistä...!).
Ja yllättäen nämä " pienet" summat muodostavat yhdessä isoja summia, ja jos jostakin syystä talous menee parin kuukauden ajaksi sekaisin, niin seuraukset ovat kamalat:(
Jos maksaa sitä sun tätä lainaa joka kuukausi pieniä summia, niin yhdessä niistä muotoutuu iso summa. Sitten kun vaikka lapsen/oman sairastumisen tmv. vuoksi joutuu maksamaan kalliit laskut/olemaan töistä pois palkatta tmv. laskut kerääntyvät.
Yhtäkkiä laskuja on iso pino, mutta ei rahaa niiden maksamiseen. Parin-kolmen kuukauden kuluttua voi olla rästissä 2-3 kuukauden laskut, joissa korko juoksee. Ja sitten kun lapsi/itse on parantunut (tai mikä syy se nyt olikin mikä ajoi talouden sekaisin perheessä) niin joka kuukausi tulee uudet laskut veloista...! Ja rahat menevät niihin, ja ne maksamatta ääneet 2-3kk kummittelevat koko ajan korkoina ymv.
Jossain Elloksellahan on ihan mielettömän isot korot vuodessa...!
että on aina paha asia, jos ei ole minkäälaista " puskuri-rahastoa" yllättävien tapauhtumien varalle. Muistaakseni suositellaan että tilillä olisi aina 3kk vai oliko se 6kk palkkaa vastaava summa. Eli vaikka ei penniäkään mistään saisi, niin ei olisi heti pulassa.
Nykyään ihmiset eivät osaa säästää...! Kaikki ostetaan uusina ja velaksi. Koko ajan lyhennetään velkaan " joka suuntaan" . Velassa on se paha puoli, että se PITÄÄ maksaa. Jos säästää etukäteen vaikka uuden sohvan hinnan, niin ei ole vaarallista jos yllättävien menojen vuoksi sohvan hankinta siirtyy parilla kuukaudella. Mutta velkojat haluavat ahansa, heitä ei kiinnosta miksei sinulla ole rahaa... Ja vaikka maksu-aikaa saisi lisää, niin edullisestakin sohvasta voi tulla sika-hintainen kun pahimmassa tapauksessa maksaa korkoja lähes saman verran mitä itse sohva maksoi...
osasyyllisenä ovat myös ne firmat, jotka kauppaavat kodinkoneita, kytkykännyköitä ym. osamaksulla. kun maksellaan moneen suuntaan, onkin yhtäkkiä yllättävän paljon maksettavaa
Mutta sitten kun ne isot firmat alkaa leikkaan henkilöstöä niin sitten ei ole kiva jos on jättivelka niskassa.
Ei ole mitään järkeä, että suomalaiset lapsiperheet pakotetaan ostamaan maailman kalleimpia asuntoja jättiläisvelkataakalla. Yhteiskunnan etu ei voi olle se, että kansa joutuu laittamaan niin suuren osan nettotuloista asumiseen, aivan sairasta.
Jos valtio haluaisi auttaa lapsiperheitä se kaavoittaisi maata, jolloin asuntojen hinnat tulisivat järkevälle tasolle.
jättilukaalit heti. Lapsille omat huoneet, vähintään sata neliötä ensiasuntona heti. Ja sisustus ja kaikki heti vimpan päälle jne.
Ei se ole valtion tai muiden vika.
NO SIltala on oikeasti historiantutkija, jonka taloudellinen ymmärrys kulminoituu omien sijoitusten hoitoon :joka onkin sujunut ihan hyvin. Kaikki me,joilla on ja jotka aiomme ostaa lisää sijoitusasuntoja, hyödymme lamasta. Siltala mukaan luettuna. Saamme lisää halvalla ja vuokratuloja tulee hyvin - ne kattavat edelleen kohtuullisen osan lainanhoitokuluista, koska lainaa on aika vähän. (jos taas lamaa ei tule niin kyllä me pärjäämme sittenkin, koska talous vilakstuu noin yleensä. Ja koska omaakin velkaa on, siitä on siltäkin kannalta iloa)
Korkman hyötyy lamasta, koska pankkiirit ja sijoitusrahastot hyötyvät aina, kun ihmiset alkavat myydä paniikissa mitä tahansa. Ei pitäisi hötkyillä, niin pääsisi itsekin osille.
Vierailija:
jättilukaalit heti. Lapsille omat huoneet, vähintään sata neliötä ensiasuntona heti. Ja sisustus ja kaikki heti vimpan päälle jne.Ei se ole valtion tai muiden vika.
koronnoususta vaahtoavat ovat? Ovatko he kenties sellaisia, joilla ei ole varaa ostaa asuntoa ja haluaisivat että hinnat romahtaisivat ja näin he pääsisivät omaan kotiin vai miksi moinen kiihko?
Vierailija: