Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tunteiden hiipuminen pitkässä suhteessa

Vierailija
08.02.2016 |

olemme asuneet miehen kanssa yhdessä nyt 5 vuotta. olimme aika nuoria, kun rupesimme seurustelemaan. nyt tuntuu, että olemme tulleet tiemme päähän. romanttiset tunteet ja vetovoima on kadonnut kokonaan. rakastan häntä ikäänkuin ystävää ja hän on minulle sillätavoin todella tärkeä ja rakas. en vain näe häntä kumppanina ja haluttavana enää. meillä on erilainen huumorintaju, emme ole oikein samalla aaltopituudella muutenkaan ja seksiä ei ole, vaikka nuoria ihmisiä kuitenkin olemme. mies ei näe tässä mitään ongelmaa eikä mieti edes asiaa. minä alan olla ahdistunut. katselen baarissa muita miehiä. olen yrittänyt puhua miehelle, joka vain sujuvasti vaihtaa puheenaihetta. mitä ihmettä teen? jätänkö miehen? teenkö oikein jättäessäni kiltin ja huomaavaisen, ihan ok-miehen? vai onko se molempien etu? olemme vain niin erilaisia. kadunko päätöstäni myöhemmin? jäänkö lopulta yksin? onko muilla kokemuksia pitkästä suhteesta eroamisesta?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätä.. Mullakin viiden vuoden jälkeen tunteet viileni. Kun sain asian sanottua tuli niin helpottunut olo. Ei ero tuntunut edes pahalta vaan vapauttavalta. Päivääkään en ole katunut. Nyt seurustelen maailman ihanimman miehen kanssa enkä voisi olla onnellisempi. :)

Vierailija
2/5 |
08.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

lohduttavaa kuulla, 2. kävisipä minullekin noin. rakastan miestäni ystävänä, mutta tahtoisin löytää jonkun, jota rakastaisin romanttisesti ja johon tuntisin vetoa. silti pelottaa jättää mies, jos erehdynkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä erosin aikoinaan samanlaisesta suhteesta. Valitettavasti vain kaikissa muissakin suhteissa kävi niin, että rakastuminen muuttui vuosien saatossa pelkäksi ystävyydeksi. Välillä kaduttaa, useimmiten ei. Sen verran kuitenkin, että viimeisen eroni jälkeen (8 vuotta sitten) en ole enää edes haaveillut uudesta suhteesta. 

Vierailija
4/5 |
08.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama todennäköisesti tapahtuu sen seuraavan kanssakin sitten viimeistään 5-7 jälkeen. Tai parin lapsen jälkeen.

Vierailija
5/5 |
08.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

:/

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kuusi