Tyttäremme 9kk paino nousee huonosti
Tytön kasvukäyrä on muutenkin miinuksilla ja tuntuu vaikka kuinka annan hänelle kiinteitä, ei mikään tehoa. Neuvolassakin ihmettelevät. Mitä voin tehdä vai tuleeko tytölle jokin pyrähdys sitten ykskaks?? Nyt kiitos vastauksia kehiin :-)
Kommentit (6)
Meillä tyttö oli aina käyrillä miinuksella mutta näytti kuitenkin ihan ok eli ei ollut luuranko vaan siro.
Tyttö oli kyllä aikamoinen "läpipasko" eli aineenvaihdunta oli nopea. Kun tyttö oli 1,5v. niin siirryimme hyla/laktoosittomaan ruokavalioon ja se rauhoitti suolen mutta ei kuitenkaan painoa tullut sen enempää kuin aikaisemminkaan. Lapsi söi usein, hyvin ja monipuolisesti mutta oli myös todella liikkuvainen ja kova touhuamaan...käveli jo 8kk (tosin tukea pitkin/briokärryn kanssa) mutta ei ollut aikaa istua paikalla joten kulutus oli kova.
Tyttö oli 10kk 9kg ja 75cm.
Meillä nyt 8,5 kiloa ja 68,7cm pituutta.. Siis ei hän näytä aliravitulta, aavistuksen hoikka vauva, mutta hänellä on aina ollut kasvu jotenkin hitaampaa, välillä on kuukauden aikana tullu 400-500g vain painoa..
Ap
Heippa ap. Katso kasvuseula.fi, sen mukaan tyttäresi pituus menee noin -1.5 käyrää ja paino menee melkein 0 käyrällä. Muista, että osa neuvoloista käyttää vieläkin vanhoja 50-luvun käyriä, joita ei oikein voi verrata nykykäyriin. Painosta sinun ei ainakaan tarvitse olla huolissasi. Vauvallesi voi myös yhtäkkiä tulla kasvupyrähdys. Kaverini lapsi meni pituudessa -1 käyrää, kunnes 2-vuotiaana hyppäsi 0 käyrälle. En tiedä kuinka pitkä itse olet, mutta jos vanhemmat ovat lyhyitä, niin harvoin siitä lapsestaan jättiläinen tulee.
2 jatkaa vielä...
Tyttö oli jo syntyessään kirppu. Painoa oli 2,9kg vaikka syntyi 39+5. Ja "ruokaa" oli kyllä tarjolla kun minä lihoin raskausaikana 16kg.
Pikkuveli syntyi 4 vuotta myöhemmin ja oli 4kg...samalla lailla söin raskausaikana ja kiloja tuli samat.
Neuvolan tätien höpötykset kannattaa unohtaa. Joka terkkarilta saa aina eri neuvoja ja tuntuu siltä, että harva niistä on perillä siitä, miten kasvukäyriä tulkitaan. Oma vauvani oli tuossa iässä 70cm ja painoi 8.5kg. Minulle taas sanottiin että vauvani paino on liian korkea pituuteen nähden, joten ota noista terkkareista selvää.
Mikä tyttäresi pituus ja paino on?