Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kaipaan niin kosketusta

Vierailija
19.01.2016 |

Ollaan oltu miehen kanssa kohta 15 vuotta yhdessä. Suhde on ihan hyvä, riitoja ei ole. Tasaista ja turvallista. Hyvä mies. Seksiä on aika harvoin, koska mies on huono tekemään aloitteita. Näin on ollut alusta alkaen. Lasten takia seksikin on nopeaa, eikä esileikeille ole hirveästi aikaa. Lapsia on siunaantunut kaksi. Tuon vähäisen seksin lisäksi emme juurikaan halaile. Enkä edes muista koska olisimme viimeksi huviksemme suudelleet.

Viime aikoina olen huomannut olevani todella surullinen ja itkuinen, sillä kosketuksen kaipuu on aivan valtava. Että joku aikuinen ihminen silittäisi, pitäisi hyvänä. Olisi aidosti läsnä. Haluaisin tuntea olevani rakastettu, naisena. Pelkään, että kohta lähden etsimään tuota läheisyyttä muualta, kun en enää kestä. Seksiä en siis niinkään kaipaa, vaan että joku vaan pitäisi sylissä. Olen niin tavattoman yksin, vaikka ympärillä on ihana perhe.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
19.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä päinvastoin, joten ymmärrän tilannettasi.

Mieheni kaipaisi paljon koskettelua, hellyyttä ja läheisyyttä ja minä taas en. Koen ahdistavaksi, kun tiedän hänen haluavan jotain mitä en millään haluaisi tarjota. Paljon ollaan asiasta keskusteltu, ja nyt taidetaan olla aika hyvässä kompromissivaiheessa, jossa minäkin tulen pikkuisen vastaan.

Jos ei itse ole niin läheisuudenkaipuinen, on hankala yrittää muistaa että toinen on, kun ei se sitten tule luonnostaan.

Vierailija
2/2 |
19.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asialle kannattaisi tehdä jotakin, ennenkuin todellakin sitä kosketusta hakee todellakin jostakin. Meilläkin oli joskus näin, ei paljon ylimääräistä kosketeltu. Yleensä kosketukset ja suutelu oli aina seksin yhteydessä. Eikä kumpikaan siis kosketellu, vaikka molemmat kuitenkin siitä tykkäs, mut ei vaan tullu tehtyä alotetta.

Mutta pikkuhiljaa se taito opeteltiin. Ihan pieniä kosketuksia ohimennen, hipasuja, halauksia, pusuja. Ja nyt ei voida elää ilman niitä. Ja kun toinen koskee, menee kylmänväreet päästä varpaisiin, toisen kosketus tuntuu niin hyvältä. Ja kosketuksia on paljon muullonkin kuin seksin yhteydessä, toisaalta seksiäkin nykyään paljon useemmin kuin ennen.

Tee heti tänään aloite. Älä tee sitä juuri silloin, kun miehes tekee jotain tosi tärkeetä, vaikkapa työjuttuja (jos tekee semmosia kotona)m katsoo lempiohjelmaansa tv:stä tai muuta vastaavaa. Vaan tee se silloin, kun miehes vaan oleilee, istuskelee vaikka koneella. Mene lähelle, halaa kevyesti, anna suukko korvan taa, sano että rakastat.

Tolla, ettei kannata tehdä sitä silloin kun toinen tekee jotain tärkeää, tarkoitan lähinnä sitä, et jos toinen keskittyy johkin itselleen tärkeeä, sillon toisen kosketus ja lähelle tulo voi tuntua ahdistavalta sellaisesta ihmisestä, joka ei ole siihen niin tottunut. joten voi helposti murahtaa jotain, ja toinen tuntee olonsa vain torjutuksi.

Mutta kosketus on tärkeää, ja se on tärkeää parisuhteessa, joten rohkeasti sitä opettelemaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan yhdeksän