Puhelimen näyttö rikki, vakuutus
Eli uuden puhelimen näyttö meni rikki pudotessa. Huoltohakemuksen täytin netissä ja sinne pitäisi toimittaa puhelin seuraavaksi. Kenenkään ihmisen kanssa en ole asiasta ollut yhteydessä eli en voinut kysyä keltään.
Miten toimin vakuutuksen kanssa? Lähitapiolan nuorisovakuutus sisältää kotivakuutuksen johon puhelin saattaisi kuulua. Kallistuuko vakuutus vahingon myötä vai koskeeko se kallistuminen vain autovakuutuksia?
Ilmoitanko puhelinhuoltoon että lähettäkää mulle myös joku todistus vakuutusta varten?
Korjaus tulee maksamaan 150 euron paikkeilla plus miinus muutama kymppi. Rahaa kyllä on maksaa itse koko summa mutta tietysti kaikki säästö on säästöä.
Kommentit (5)
Riippuu vakuutuksesta ja sen ehdoista. Niitä on niin sata erilaista.
Meillä on ihan huippu kotivakuutus. Kun luurista meni näyttö rikki niin puhelinta ei korjattu vaan sai uuden puhelimen. Ja omavastuuta ei ole kun korvaussumma on yli 400e. Kotivakuutus ei ole noussut vaikka siitä on korvattu tuo luuri ja pyykkikone.
Lapsen sairasvakuutusmaksu nousi kyllä heti parikymppiä kun tuli yksi isompi lasku...nielurisaleikkaus yksityisellä.
Mulla omavastuu on 250€ joten kun näyttö meni rikki ja korjaus maksoi 190€, maksoin omasta pussista.
Meillä iphone 6:sta meni näyttö. Tapiolan nuorisovakuutuksen omavastuu oli 90e eikä vakuutus kallistunut.
Niin joo ja ei se vakuutus mihinkään kallistu. Jos sinulla on omavastuu niin ei välttämättä vaan kannata korjauttaa vakuutusyhtiön kautta. Jos kamaa alkaa menemään enemmän rikki niin vakuutusyhtiö varmaan alkaa hankalaksi, muuten ei mitään ongelmaa. IFfillä ainakin niillä on virallinen kännykkähuoltamo mihik täytyi viedä eikä mikä vaan keövannut. Sinnekun vewi nenhoiti kaikki hommat IFfin kanssa eikä mitään epäselvyyksiä jäänyt eikä itse täytynyt tehdä paljon mitään muutakun netissä ilmoitus tehdä.
Vakuutuksessa taitaa olla aika iso omavastuu.