Onko muusikon koulutus turha?
Eli onko kyseinen koulutus (tutkinto on nimeltään musiikkialan perustutkinto) ihan turha, jos sinne haluaisi lukion jälkeen mennä..? Mielipiteitä?
Kommentit (5)
Mikään koulutus ei mielestäni ole turha. Alan työllisyystilanne toki on horjuva. On oltava todella lahjakas ja sinnikäs, jotta pärjää. Koulutrukseen pääseminen ei ole ollenkaan itsestäänselvää.
Jos osaat lukea nuotteja ja jaksat kestää sitä kovaa kuria niin siitä vaan. Itse valitsin mieluummin omatoimisen opettelun ja musiikin pelkkänä harrastuksena. Ei ole tarpeeksi rahkeita mihinkään konservatoriohölmöilyyn vaikka absoluuttinen sävelkorva löytyykin. M22
Ei tietenkään ole. Olis aika takahikiä tämäkin maa ilman musiikkia. Ja suurimmalla osalla menestyneistä muusikoista on takanaan ihan oikeat musiikkiopinnot.
ei varmasti ole, mutta olisiko lukion jälkeen järkevämpää mennä AMK-koulutukseen? (tämä pohdintakysymyksenä).
Jos ei ole vielä hakenut lukioon, kannattanee ennemmin hakea muusikon tai musiikkiteknologin koulutukseen ja tehdä kolmoistutkinto (ammatillinen perustutkinto+lukio+yo-kirjoitukset). Menee yhteensä neljä vuotta ja on valmistuessaan sekä yo että muusikko (tai musiikkiteknologi) ja voi tuoreena ylioppilaana hakea yliopistoon vastavalmistuneena (jolloin saa lisäpisteitä uudelleen hakijoihin nähden?).
Lukio 3-v+muusikon perustutkinto 2-3-v (=6v), jolloin tavallaan menee vuosi-kaksi 'hukkaan' ja muusikoksi valmistuttuaan ei ole enää suoraan lukiosta hakemassa yliopistoon (jos nyt vielä jatko-opinnoista haaveilisi).
Lisäksi suoraan peruskoulun jälkeen muusikoksi opiskelemaan hakeutuminen (+mahdollisesti kolmoistutkinto) on järkevää siinäkin mielessä, että mikäli pääsee opiskelemaan, saa tehdä musiikkiopintoja opiskeluaikana ilmaiseksi mielinmäärin ja saa ammattiin opiskellessa sivusoittimeenkin oikeuden, mikä alkaa musiikkiopistoissa/ konservatorioissa olla musiikin perustasolla/ d-tutkintoa suorittaville olla aika rajattu oikeus..
Tsemppiä opintoihin!
Tuskin, kyllä kansa tarvii sirkushuvinsa.