Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

"Minusta suomalaiset ovat surullisia"

Vierailija
15.12.2015 |

Oletteko samaa mieltä? Ainakin itse koen itseni surulliseksi ja aloin tämän uutisartikkelin myötä miettiä, että miksi Suomi tai suomalaisuus aiheuttaa tämän. Onko surullisuus geeneissä, johtuuko se ilmastosta, maan maantieteellisestä sijainnista (valon ja auringon puute), yhteiskunnan rakenteesta, mistä??? Auttaako maasta muutto jne. Minusta tuntuu vain ihan hirveän epäreilulta ajatus, että olen tuomittu olemaan surullinen.

Jossain toisessa uutisessa turvapaikanhakijat olivat kuvailleet suomea masennuksen ja mielenterveysongelmien maana...

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1450147113092.html

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ulkosuomalaisuus vähän lievittää noita meidän piirteitämme ajan myötä, mutta ei täysin koskaan. Olen onnellinen, että lapseni syntyneet täällä muilla mailla ja käyvät koulua ja kasvavat iloisten ihmisten parissa. 

Joskus kyllä kaipaan sitä, että saisi olla ihan rauhassa masissuomalainen. Niinä hetkinä kuuntelen salaa eppuja ja ahmin suklaata. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän seitsemän