Mitä mieltä käyttötavaroiden antamisesta joululahjaksi lapselle? Esim. puhelin 10-vuotiaalle (ei älypuhelin)?
Mitä käyttötavaroita et pidä joululahjoina vaan ostat ne muuten? Antaisitko puhelimen joululahjaksi? Entä vaatteita?
Kommentit (13)
Kun serkkuni sai pikkupoikana joululahjaksi alusvaatteita, tokaisi hän vanhemmilleen, että te olette velvollinen hankkimaan minulle alusvaatteet, mutta ei niitä tartte joulupaperiin kääriä.
Onko 10-vuotias toivonut juurikin tavallista peruskännykkää, vai haaveileeko älyluurista? Jos haaveilee, niin kolaus on melkoinen, kun paketista paljastuukin mummoluuri. Nyyh!
8 vuotiaamme saa Huawein Y5 puhelimen. Onkin 1,5 vuotta käyttänyt superhuonoa peruskännyä.
Meillä tulee sukset. Ja vaatteita. 🎅
Ei kymmenvuotias halua mitään mummopuhelinta, kyllä sen on oltava jo älypuhelin. Käyttötavaroista sopisin suoraan vanhempien kanssa, kyllä joku takki tai kengät ovat usein mieluisia jos ovat hienoja.
Mä ostin 8-vuotiaalleni Samsung tabletin ja mietin jo siitäkin onko liian käyttötavaraa. Olisin ostanut sen muutenkin mutta nyt käärin sen joulupaperiin.
Meillä tyttö sai 11 v joululahjaksi ekan älypuhelimensa ja oheishärpäkkeitä. Ei ollut kallein malli mutta tyttö on ollut tyytyväinen.
Älyttömän luurin saaminen olisi ollut antilahja.
Mitä annetaan lahjaksi lapselle, joka ei saa käyttötavaroita? Kun ei ole enää leluiässä, mitä jää jäljelle?
Meillä on aina annettu lahjaksi käyttötavaraa, vaatteitakin. Myös harrastusvälineitä, astioita ja ihan omia lakanoita pyyhkeitä, jotka ovat sitten aivan omia eikä yleiskäytössä.
Vierailija kirjoitti:
Hammasharjasta ilahtuu jokainen.
Varsinkin köyhät, lisäksi voi antaa villasukkia ja vaikka pitkätkalsarit kasvuvaralla.
Sopivassa suhteessa käyttötavaroita ja ihanaa turhuutta, kuten leluja, musiikkia, kirjoja, lupaus yhteisestä matkasta jne.
Lelut on lapsen käyttöesineitä.
Aikuiset saa puhelimia, kameroita, laadukkaita paistinpannuja...siis käyttöesineitä.
Urheiluvälineet, vaatteet...you name it.
Koriste-esineet yms sisustuskrääsää en lapsille antaisi.
Mun lapset on kai outoja, kun ilahtuvat jopa alusvaatteista ja sukista... 9v. jopa toivoi niitä. Tietysti heillä on vaatetta muutenkin, mutta lahjaksi kuitenkin valitaan vähän hienompaa. Uutta puhelintakin toivoo (ja saa), tietysti on älypuhelin. Vanhatkin olleet.
Lapsi toivoi pipoa ja takkia. Saa nekin.