Kuinka paljon korkeintaan lainaisitte rahaa jollekulle?
Itse en usein ole lainannut, mutta jos olen, niin joitakin kymppejä.
Kommentit (17)
Tonnin lainasin n. vuosi sitten ERITTÄIN hyvälle ystävälle, jonka tiesin maksavan takaisin heti kun vain voi. Joutui irtisanotuksi töistään, laskut kasaantuivat ja halusin auttaa kun se sillä hetkellä oli itselleni taloudellisesti mahdollista. Nyt ystävä on löytänyt uusia töitä ja on jo maksanut lähes koko velkasumman takaisin.
Oikeastaan kellekään muulle en olisi näin suurta summaa lainannut kuin tälle kyseiselle henkilölle, joitakin kymppejä olen sitten minäkin monellekin kaverille vippaillut. koskaan ei (toistaiseksi) kukaan ole jättänyt maksamatta takaisin, kiitos hyvän ja luotettavan tuttavapiirin.
No perheenjäsenille pari tonttua, muutamalle hyvälle ystävälle satasia. Jos on kiperä paikka niin sen mitä pystyisin
Niin paljon kuin voin menettää ilman että hymy hyytyy.
Kavereille pari kymppiä, ei ole niin hyviä kavereita että enempää lainaisin.
Mä en lainaa vaan lahjoitan. Itsellä sen verran paljon että en kehtaisi takaisin pyytää.
Noin parikymppiä voisin vipata. Lainaisin ainoastaan luotettaville ystäville, joista jo tiedän, että maksavat takaisin.
Sen verran kun voin menettää.
Parille hyvälle ystävälle pari tonnia, muille tutuille pari kymppiä.
Toiselle noista kavereista olen lainannut 500mk ja toiselle 1000€. Jälkimmäinen tapaus järjesteli elämäänsä rahattomana avioeron jäljiltä, takuuvuokria ja muuta. Aina olen saaanut omani pois.
Perheelle varmaan joitakin tuhansia jos olisi oikein suuri hätä. Kavereille ehkä satasen?
Aika jännä, omassa lähiperheessä ei ole kuin yksi henkilö jolle lainaisin rahaa, isäni, Muille en missään nimessä. Muutamalle kaverille sitten taas lainaisin tai vaikka takaisinkin isommankin summan. Lopuille en lainaisi edes narikkarahaa...
Perheenjäsenille tuhansia, kavereille satasia. Velkakirjan tekisin tontuista kyllä sisarustenkin kesken.
Olen kyllä mm. ostanut 1000€ lennot kaverille luottokortilla ja hän on maksanut mulle sitten ennen laskunmaksun aikaa.
Olen mm. käynyt tekemässä veljeni 300 000 euron asuntokaupat valtakirjalla.
Vierailija kirjoitti:
Olen mm. käynyt tekemässä veljeni 300 000 euron asuntokaupat valtakirjalla.
Omilla rahoillasiko?
Läheisille sisaruksilleni lainaisin kaikki mitä pystyn. Kavereille muutaman kympin. Äskettäin poikkeuksellisesti lainasin kaverille 100e ja siinäkin ärsytti kun jouduin sovittuna takaisinmaksupäivänä kyselemään rahojen perään.
10€.
Olen opettanut lapsillenikin (jo aikuisia) että velkaa ei oteta eikä anneta. Edes lähimmille. Asuntolaina pankin kanssa tietty erikseen.
Eri asia sitten on että auttaa vastikeettomasti eikä edes odota maksua. Sitä voin hyvin tehdä läheisilleni, meille voi aina tulla syömään jos on tiukkaa tai voin auttaa muuten.
Vierailija kirjoitti:
Läheisille sisaruksilleni lainaisin kaikki mitä pystyn. Kavereille muutaman kympin. Äskettäin poikkeuksellisesti lainasin kaverille 100e ja siinäkin ärsytti kun jouduin sovittuna takaisinmaksupäivänä kyselemään rahojen perään.
Juu viim lauseen takia:
Ei sellaiselle yhtään joka ei ole maksanut vanhojakaan vielä pois. (ja pyytää silti lisää:O).
Ihan kusettamalla jätti sovitun pvän maksamatta, oli selvästi suunnitellut jo etukäteen, ettei maksa.😠
Summa pieni, mutta, kyllä jää tyyppi mustalle listalle.
En tiedä lainaanko sille sittenkään, vaikka maksaisikin sen vanhan. Tuskin.
Tuhat euroa voisin lainata äidilleni.