9v tyttö kärähti toitamiseen nettipornosta
Otin kännykän pois. Saarnaaminen ei kai oikein auta.. Mutta asiasta keskustellaan kyllä. En tiedä, miksi häntä se porno kiinnostaa.
Kommentit (10)
Ennen pengottiin kätköjen lehdet ja videot, nykyisin on netti. Samaa vanhaa kauraa.
Älä saarnaa, on ihan normaalia kiinnostua seksiin liittyvistä asioista vaikka ei siitä vielä mitään ymmärtäisikään. Laita mielummin estot kaikille sellaisille sivuille. 9-vuotiaan ei myöskään mielestäni tarvitse saada käyttää vielä nettiä kokonaan ilman valvontaa. Mutta tosiaan älä saarnaa tai paheksu, valista mielummin oikeasta seksistä.
Muistan että kiinnostuin itse lapsena seksistä hyvin aikaisin ja lainasin jo 7-vuotiaana kirjastosta jotain lapsille tarkoitettuja seksuaalisuudesta kertovia kirjoja. Niissä siis selitettiin miten lapsia tehdään, mitä tarkoittaa murrosikä jne. hyvin lapsiystävälliseen tyyliin. Voisiko tällaisesta olla sinunkin tytöllesi iloa/ratkaisua? :D Luulen ettei lastasi kiinnosta varsinaisesti porno vaan ihan yleisesti seksuaalisuus ja lisääntyminen. Se on tervettä uteliaisuutta ja sen kieltäminen tekee vain hallaa tulevaisuutta ajatellen.
^ Täydellinen komppaus täältä! Hyvä ja asiallinen kommentti nelosella.
Samaa mieltä kuin 4. Minuakin kiinnostivat seksiasiat ainakin 11-vuotiaasta lähtien. Pornoa en kyllä katsonut vielä mutta luin aina tarkkaan esim. ne murrosiästä kertovat esitteet. Niitä tai kirjastosta jotain tuon ikäisille sopivia kirjoja aiheesta.
Me kouluikäisinä mentiin kirjastoon katsomaan kirjaa ihmisen anatomiasta ja kikatettiin pippelin kuville. Uteliaisuus taustalla. Kerro miksi porno ei anna oikeaa kuvaa seksuaalisuudesta, ja tarjoa parempaa materiaalia.
On tää jotenkin surullista tää nykyaika, kun jo lapset katselee pornoa kännykästään. :(
Pornosta saarnaamalla teet vain hallaa tyttäresi suhtautumiseen seksuaalisuudesta.
Vierailija kirjoitti:
On tää jotenkin surullista tää nykyaika, kun jo lapset katselee pornoa kännykästään. :(
Näin on ollut ennenkin. Nyt vain netti tekee asian helpommaksi. Sikäli ikävää, että varmaan moni törmää tahattomasti turhan aikaisin materiaaliin, mitä ei haluaisi nähdä. Korostaa vanhempien ja kasvatuksen merkitystä asiassa.
Kaikkea ei voi estää tai ulkoistaa kouluille. Kaverit kyllä näyttävät. Asiallinen keskustelu ja tilannepäivitys on aina paikallaan. Jos itse suhtautuu noihin juttuihin luontevasti, niin kyllä se ihan teineillekin läpi menee, vaikkei siltä tuntuisi. Aihe on sen verran kiinnostava. Sen vuoksihan me täällä ollaan ;)
Olisiko esto mitään, ettei pääse niille sivuille?