Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Epävakaa persoonallisuus - kokemuksia ja elämästä selviäminen

Vierailija
23.10.2015 |

Olen aina tiennyt, että minussa on jotain vialla. Olen kuvitellut sen johtuvan taipumuksestani masennukseen ja huonoon itsetuntoon, mutta luettuani sattumalta epävakaasta persoonalisuushäiriöstä, tajusin oikeasti, mikä minua vaivaa.

Nyt ymmärrän, miksi ihmissuhteeni ovat koko elämäni olleet hankalia, miksi en kestä kritiikkiä ollenkaan, mielialani heittelevät ääripäihin aivan hetkessä, miksi en pysty hallitsemaan tunteitani ja otan kaiken todella raskaasti, miksi tunnen suurimman osan ajasta vain suurta tyhjyyttä, koen olevani vääränlainen ja huono kaikessa, ja minulla on olo, että olen epäonnistunut tähänastisessa elämässäni täysin, sillä en saa mitään aikaan. 

Minulla ei tällä hetkellä ole oikeastaan ystäviä, sillä minun on vaikea sietää lähes ketään. Olen salaa ripustautunut poikaystävääni (en tajua, miksi hän edes on kanssani) ja suurin pelkoni on, että hänkin hylkää minut, sillä silloin jäisin aivan yksin.  Vielä pari vuotta sitten kärsin syömishäiriöstä ja tajuan nyt, että sekin liittyi tähän. 

Selityksen löytäminen käyttäytymiselleni on tavallaan helpotus, mutta toisaalta minua on alkanut huolettaa enemmän, millainen elämä minua odottaa?  

Olen aina haaveillut mukavasta elämästä, korkeakoulututkinnosta ja vakaasta taloudellisesta tilanteesta, mutta edellä mainitsemani seikat ovat olleet merkittävänä esteenä normaaliin elämässä etenemiseen, ja olen oikeasti epäonnistunut kaikissa pyrkimyksissäni. 

Nyt olisi varmasti tärkeää saada vahvistettu diagnoosi epäilyilleni ja päästä hoitoon. 

Onko palstalla asiaa omakohtaisesti tuntevia? Voiko tästä parantua ja lievittyvätkö oireet jossain vaiheessa? Auttaako terapia? Selviääkö elämästä tämän kanssa?

N24

 

 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi kuusi