Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Auttakaa laina-asioissa

Vierailija
20.09.2015 |

Kannattaako minun ottaa kymmenen vuoden laina, ja maksaa sillä muita lainoja kerralla pois?

Maksanko silloin paljon paljon enemmän korkoa, kun nykyään maksaisin?

Tarkoitus tietysti olisi, että kuukausi erä olisi pienempi kun nykyään monesta lainastani yhteensä, maksuaika on tietysti silloin pitkä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu koroista mitä maksat nyt ja mitä maksaisit sitä yhdestä isosta lainasta.

Vierailija
2/5 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap vielä kyselee, onko teillä kokemusta Etua tai freedon firmasta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihda lainat sellaisiin joissa maksamasi kokonaiskorko-% on mahdollisimman pieni. Ihan sama onko lainoja yksi vai kymmenen.

Vierailija
4/5 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahdollisesti kannattaa. Ainakin jos sinulla on vakuudettomia lainoja (kalliita, korkeakorkoiska) jotka saat pois matalakorkoisella velkakirjalainalla. Ja kenties myös vakuudettomalla lainalla poismaksu kannattaa, jos nykyisissä lainoissa juoksee käsittelymaksu tms.joka kuukausi. Niistä voi kertyä kymppejä joka kk, ja ne jää pois/vaihtuu muutamaan euroon kun lainoja on vain 1. Kannattaa vertailla sen 10 vuoden lainan korkoa ja muita kuluja nykyisten lainojen ehtoihin tarkkaan. Ei sitä muuten tiedä kannattaako vai ei.

Vierailija
5/5 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää tietysti laskea.

Otat ja lasket nykyisten lainijesi maksuaikataulut  ja korot,

Sen jälkeen lasket sen pidempiaikaisen lainan kokonaiskoron.

Sen jäkeen lasket nämä lainan järjestelykulut mitä tulee kun niitä vaihtaa.

Jos kyseessä on  normaaleja pankkilainoja, siis nykyiset ja tuleva pitkaikainen , niin hyödyt siitä jos maksat nopsaan pois koska toisten raha on silloin vähemmän aikaa käytössäsi.

Jos  lainan korossa on prosentinkin heitto niin "pitkässä juoksussa" se tekee tosi paljon lisää rahaa pankille lainaajan kukkarosta. Kerran taloussanomissa oli esimerkkilaskelma 12 ja 24 vuotisesta lainasta ja korkokustannuksista. 12 vuoden  kohdalla toinen oli maksanut kaiken pois , kun taas 24 vuotisen lainan maksaja oli  maksanut miltei yhtä paljon mutta oli vielä puolet pääomasta jäljellä. Ja korkoeroa oli prosentti, pari (?)