Kävin sit lääkärissä valittamassa väsymystä ja rankkas elämäntilannetta.
Olin itku kurkussa odotushuoneessa mutta kun pääsin lääkärin huoneedeen niin naureskellen (hysteeristä) vastasin kysymyksiin. Olis ollut kiva saada edes psti päivää saikkua jotta olisin voinut nukkua. Täällä istun taas toimistolla ja nieleskelen itkua ja taistelen ahdistusta vastaan.
Kommentit (4)
Kuule, niin me muutkin tehdään. Palkka kuitenkin kelpaa joka kk? Ota virkavapaata, jos noin ahistaa.
Kirjoita paperille oireesi ja asiat joihin tarvitset apua. Kun menet lääkärille, kerrot että sinun on vaikea puhua ilman että vähättelet oloasi, joten "tässä asiat paperilla".
No voi voi, että ihan siistissä toimistossa istut? Kokeilepa siivoushommaa hiukan paskaisemmissa oloissa, niin tiedät mitä ihan oikea ahdistus ja särky on. Ja palkkakin taitaa jäädä puoleen sun vastaavasta, puhumattakaan kivoista työajoista...?
ASiaa olisi ehkä auttanut, jos olisit, otsikkosi mukaan, VALITTANUT lääkärille ongelmiasi. Yritä uudestaan, kirjoita vaikka lapulle, mitä sun pitää sanoa, jos hysteria vie muuten matkassaan.
SAnon kuitenkin itse uupumuksen ja ahdistuksen ja masennuksen kokeneena, että kannattaa yrittää nukkua öisin. Vaikka sitten pillereillä, jos niitä lääkäriltä et saa. Jollet saa, osta melatoniinia käsikauppalääkkeenä. Se sairasloma ei sinänsä auta mitään. Työpsykologi voi auttaa tunnistamaan ne kohdat, misä voit itse vaikuttaa tilanteeseesi ja vaikuttamalla vähentää ahdistusta.