Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Bulgaria, Turkki vai joku muu lokakuussa?

Vierailija
02.09.2015 |

Missä on lämmintä, siistiä, suht' edullista lokakuun alussa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!

itse olin Bulgariassa ensimmäistä kertaa heinäkuussa. Olimme Kultahietikoilla ja hintataso oli huomattavasti alhaisempi kuin Suomessa. Ravintolassa söi esim. pasta-annoksen viinillä alle 10 levalla (hieman yli 5e). Hyvää naudan tai porsaan lihaa emme kuitenkaan saaneet mutta pizzat, pastat ja etenkin salaatit olivat hyviä. Emme tosin käyneetkään missään kovin korkeatasoisissa ravintoloissa. Kana oli ihan ok. Juoma halpaa, drinkit 6-8 levaa (3-4e) ja usein tarjouksia kaksi yhden hinnalla tms. Shoppailu on rantakojuissa halpaa (feikkituotteita, laadusta en tiedä, luultavasti aika huonolaatuisia suurinosa), Varnassa (lähin kaupunki n. 25km, halpaa mennä taksilla ja hyvät, halvat bussiyhteydet) isoja kauppakeskuksia, tosin perusketjuliikkeiden hinnat suurin piirtein Suomen tasoa, merkkiliikkeissä hieman halvempaa).

Lämmintä siellä luulisin vielä lokakuussakin olevan, kannattaa tarkistaa kuitenkin, vielä ainakin helteitä riittää (yli 30 astetta).

Siisteys ihan ok, syrjäseuduista en tiedä. Kulkukoiria rannan alueella oli muutama, ei kuitenkaan näkynyt juurikaan päiväsaikaan eikä olleet kovin huonokuntoisen näköisiä, Varnasta niitä löytyy ilmeisesti enemmän. Eläinrakkaana minulle tärkeää ettei kulkukoiria/-kissoja kauheasti näy, saavat minut surulliseksi.

Kultahietikoilla vilkas yöelämä ja paljon nuoria mutta rannan toisesta päästä ilmeisesti löytyy enemmän lapsiperheille tms. rauhallista lomaa kaipaaville hieman korkeatasoisempia hotelleja sekä ravintoloita. Kannattaa googlettaa hotellin nimellä asiakkaiden kokemuksia. Me olimme Erma-hotellissa, sopi meille mutta en suosittelisi lapsiperheille tai rauhallisesta lomasta haaveileville.

Aktiviteeteista en kauheasti osaa kertoa, me lähinnä keskityimme yöelämään :D Ranta oli kuitenkin ihana ja lähistöllä tiedän olevan ainakin ihan hyvä vesipuisto jos liukumäkiä tms. kaipaa.

Summasummarum, loistava kohde jos haluaa lekotella rannalla, budjetti ei ole iso etkä hermostu pienestä melusta. Toivottavasti vastauksestani on jotain apua, hauskaa lomaa mihin päädytkään!

Vierailija
2/3 |
05.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei.

Me ollaan käyty lokakuussa Rodoksella, Kreetalla ja Turkissa. Kaikissa on ollut lämmintä ja hyvät ilmat. Turkissa oltiin 20. päivän tienoolla niin sattui parille päivälle ukkoskuuro, mutta silti oli lämmintä.

Itse en nyt uskaltaisi Turkkiin lähteä, mutta monethan sinne matkustaa vaikka vähän levotonta. Me oltiin silloin Turkissa Sidessä ja siellä oli siistiä ja sopivasti nähtävää ja osteltavaa, vaikka huomattavasti rauhallisempi/pienempi paikka ku alanya. Turkki edullisempi shoppailu paikka ku rodos tai kreeta, mutta ne oli kyllä kans tosi kivoja paikkoja.

Yksi vaihtoehto jossa takuulla lokakuussa lämintä on kanariansaaret, teneriffa oli ainakin tosi siisti ja mukava paikka :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi kolme