Uunissa on läskistä possua kaalin päällä, hellalla porisee lehmäkastike.
Lehmäsoossi saa muhia hellalla kunnes possukaali on kypsää, sitten se menee vielä jälkilämmölle hautumaan pehmoiseksi ja saa seurakseen valkosipulinkynsiä, lisää porkkanaa ja hillosipuleita. Possu saa nyt muhia folion alla pari tuntia ja lopuksi ruskistua, mahdollisesti sekaan hyppää vielä omena.
Selvästi alkaa olla syksy kun tekee mieli syysruokia :)
Kommentit (5)
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 20:26"]
Mikå on lehmäkastike?
[/quote]
Nautaa :) Inhoan sanaa "nauta", joten meillä se on lehmä. Sukupuolesta riippumatta.
(Ihan perussoossi, ruskistettua lihaa liemeen, juureksia jne, haudutetaan monta, monta tuntia kunnes liha on niin mureaa että ruokailuvälineeksi sopii teelusikka. Osasta soossia jalostuu stroganofftyyppistä suolakurkun ja hapankerman kanssa, osasta gulassikamaa paprikan kera... pakastan annoksina jatkojalostusta varten. Lihaa on soossissa muutama kilo. )
ap *haistelee tuoksuja*
Tarjolla tänään: kilo kanantissejä käytetään grillipannulla saamassa raitoja, sitten uuniin purjon, kerman, sienien, artisokkien ja pekonin kanssa.
Artisokat ovat vielä purkista, mutta kohta alkaa varsinainen satokausi ja sitten niitä syödään joka muodossa. Purkkikama lohduttaa edes vähän :)
ap
Ollaanko kavereita?
t. nälkänen mies