Auttakaa tyhmää
Tietäisikö joku noista 3g -jutuista ja muista. Kysymys on varmasti tyhmä, mutta kysynpä silti. Eli jos 3g-kännykästä laittaa sen 3g:n pois päältä, niin voiko sillä silti selata nettiä? Tietenkin siis hitaammin. Ja onko selailu näin halvempaa? (Jos siis ei ole mitään pakettia)
Kommentit (4)
Eli mulla on nyt vielä tollanen vanha puhelin, jossa ei oo 3g:tä ja nykyisessä liittymässä maksan netin käytöstä 25 senttiä per päivä. Eli ihan sama miten kauan käytän nettiä tms, niin maksaa tuon 25 senttiä/päivä niiltä päiviltä joina netin avaan. Miten siis sitten jos ostaisin 3g-puhelimen ja mulla olisi edelleen toi sama liittymä?
Uusilla älypuhelimilla teet melkein samat asiat kuin tietokoneellakin.
Tero
Ok, kiitti vastauksesta. Pitääpä pistää harkintaan.
kun otat sen pois, niin datasiirto on hitaampi.
Ei yhtään sen edullisempi, jos sulla ei ole jotain kiinteää kuukausiveloitusta, niin veloitus menee siirretyn datamäärän mukaan.
kk-veloituksissa maksat sitten vaan nopeudesta, et käytöstä eli siirretystä datamäärästä.
Eli jos sulla on kk-veloitus tiedonsiirrolle, niin et säästä mitään 3G:n ignooramisella.
Tero