Fibromyalgia
on luulosairaus, jonka kanssa psyykkinen oireilu kulkee käsi kädessä. Kun ei muuta keksitä, niin pitää olla fibromyalgia. Se kun on niin cool, että jotain sairastaa.
Kommentit (13)
Se on E-koodikammoisten diagnoosi. Pitää olla mielummin elimellinen sairaus kuin diagnoosi yliherkistyneestä psyykestä.
On puhjennut aika nuorella iällä, parikymppisenä. Ette kyllä ikinä uskoisi hänestä, että sairastaa kyseistä sairautta. On todella ikävä sairaus, esim. tältä aktiivi-liikkujakaveriltani vienyt pari rakasta urheiluharrastusta.
Kiva kun te voitte todeta kaverini sairauden höpöhöpöksi. Valitettavasti se ei poista hänen kipujaan.
on luulosairaus, jonka kanssa psyykkinen oireilu kulkee käsi kädessä. Kun ei muuta keksitä, niin pitää olla fibromyalgia. Se kun on niin cool, että jotain sairastaa.
mäkin sanoin psykiatrilleni, ja se myönsi, että näinhän se on.
älkää kukaan menkö hyväksymään diagnoosia ainakaan terv.keskuksen yleislääkäriltä ilman, että kaikki muut sairaudet on suljettu pois. Vaatikaa diagnoosi reumatologilta saatavaksi eli näin myös lähete tarkempiin tutkimuksiin ja oikea lääkitys, mikäli tarpeen.
Jos meinaan tuon diagnoosin huolitte ilman tutkimuksia, kaikki vaivat siitä eteenpäin lykätään fibron piikkiin.
t. yksi, jolle tarjottiin fibroa, olikin muuta reumaa
Ja äidin suvussa kaikilla naisilla 40+ -iästä. En tiedä, miksi äitini teeskentelisi tai siskonsa tai serkkunsa. Kaikki nuo naiset ovat käyneet normaalisti töissä eläkeikään, ei yhtään saikkupäivää noista kivuista ja ovat tehneet kotityöt murisematta, hoitaneet lapsenlapsia jne.
Äitilläni auttaa liikunta. Jos käy illalla kävelyllä tai polkee edes vartin kuntopyörää, niin ei herää yöllä siihen pistelyyn. Jos jää väliiin, niin heti maksaa hinnan seuraavana yönä.
et ymmärrä fyysisen sairauden ja luulosairaan eroa, niin omapa on tyhmyytesi! Fibromyalgia on erittäin tuskallinen ja jopa työkyvyttömyyttä aihetuttava sairaus, ap ei voi tätä käsittää, koska ei ole tainnut fyysistä työtä koskaan elämässään tehdä (nettisurffailua ei lasketa työksi). Toki äitinikin teki eläkeikään asti töitä kipuineen, ja liikunta tosiaan auttaa oireiden hallinnassa samoin oikeanlainen ruokavalio, e-koodeista äitini ei ole kiinnostunut eikä välttele erityisesti mitään lisä- tai säilöntäaineita.
Ap:n selvästä tyhmyydestä huolimatta toivon, että hän ei koskaan itse kyseiseen tautiin sairastu, en toivoisi sitä kenellekään, vaikka sairastuminen ehkä saisi ap:n putkiaivoihin hieman lisätehoa.
Minulla on ollut kolmekymmentä vuotta nivelkipuja ja -jäykkyyttä. Fibromyalgiaa on epäilty tasan kerran, ja silloinkin lääkäri parin kysymyksensä jälkeen huokaisi, ettei se sitten voi olla sitäkään.
Reumasairauksien diagnoosit ovat siitä metkoja, että ne voivat muuttua vaikka oireet pysyisivät samoina. Yksilöllinen, vaihteleva taudinkuva saattaa tehdä diagnoosista vain toistuvasti kyseenalaistettavan lähtökohdan oireenmukaisille hoitotoimenpiteille, ei sen kummempaa.
Ja masennus on vain laiskojen keksintö, että saa makoilla kotona. Ja entäs ne allergiat, en viitsi edes aloittaa!
Myönnetään, huono vitsi. Mutta niin oli ap:kin.
on luulosairaus, jonka kanssa psyykkinen oireilu kulkee käsi kädessä. Kun ei muuta keksitä, niin pitää olla fibromyalgia. Se kun on niin cool, että jotain sairastaa.
Viestisi on jo tosin vanha, mutta lienetkö muuttanut mielipidettäsi.Lukaiseppa vaikka Tri Tolosen mielipide
Fibrosta niin tietoisuutesi lisääntyy. En ole luulosairas,
oireeni ovat todellisia, olen reipas iloinen ihminen psyykkeni on kunnossa. Kuinka joillakin on vaan on tarkoitus aina lyödä lyötyjä ja pahoittaa lähimmäistensä mieli.
Voi herrajjumala, pitääkö joku guruna jotain postimyyntiåpillerilääkäriä??
Nyt ootte kyllä käsittäny täysin väärin. Luulosairaus ei ole Fybromualgia, se tarkoittaa täysin eri asiaa! Fibromyalgia on krooninen reumasairaus, jonka kivun aiheuttajaa ei täysin tunneta.
Luulosairautta kutsutaan hypokondiaksi. Puhutte sairaudesta sen väärällä nimityksellä.
Hypokondria:
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00…
Fibromyalgia:
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00…
Oot varmaan tehnyt HIRVEÄN kattavan tutkimuksen, jonka perusteella oot tullut tähän!
Klassista AV-trollausta.