Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

KIIREAPUA! Miten lasketaan

Vierailija
18.11.2010 |

eli minkälainen laskutoimitus seuraavasta:200g juustoa maksaa 5.10 ja 250g 6.20 miten lasketaan yksikköhinta?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaupassa vertailuhinta on yleensä kilohinta, eli noista lasketaan

5x5,10€=25,5€

4x6,20€=24,8€,

mutta en kyllä tiedä onko tämä se, mitä kysyttiin.

Vierailija
2/5 |
18.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan noin yksinkertainen et kai voi sinäkään olla? Jos lasketaan kilohintaa, niin 200g pitää kertoa viidellä, että saadaan kilo, 250g taas neljällä, niin tulee kilo. Siksi hinnat kerrotaan noilla myös. DAA!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuossa ekassa 200g on viidesosa (1/5) kiloa, eli jos halutaan kilohinta, kerrottava ko. luku 5:llä. Toinen taas 250 on neljäsosa (1/4) kiloa, eli sen vuoksi kerrotaan 4:llä.



Vierailija
4/5 |
18.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

t.Milla 5B :)

Vierailija
5/5 |
18.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

5,10:200x1000 = 25,5€



ja se toinen: 6,20:250x1000 = 24,8€.



Tässä laskettiin grammahinta ensin, ja kertomalla se tuhannella saatiin kilohinta. (Kilogramma on tuhat grammaa = 1000g).



T. viitonen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kolme