Auttakaa Pariisin kävijät!
Olemme menossa kahden päivän viikonloppumatkalle Pariisiin.
Romanttiselle "minilomalle" miehen kanssa kahdestaan.
Lapsia ei voi kauemmaksi aikaa vielä jättää..
Mutta siis vinkkejä yleensä, missä kannattaisi käydä ja etenkin, että, mille alueelle kannattaa majoittua, jotta siitä on lyhyt matka kävellä vähän joka paikkaan, mutta kuitenkin ihan tuo "kultainen kolmio" saattaa olla meille liian kallis.
Siis: edullisuutta, romantiikkaa eritoten ja jotain nähtävääkin.
Kiitos!!
Kommentit (12)
http://hotel-touring.pagesperso-orange.fr/en/
Oli positiivinen yllätys todellakin. Huoneita yhden hengen huoneista neljän hengen huoneisiin. Kävellymatka mm. Montmartrelle ja isoihin tavarataloihin. Lähellä myös metropysäkki + busseja kulkee ihan vierestä.
Ja on hyvällä paikalla... nähtävyys jo itsessään=)
Lähellä esim. hotelli Montreal, joka on mielestäni mukava ja miellyttävä. Lentokenttäbussilla pääsee kätevästi lähelle/läheltä. Ts. ei tarvitse metrotunneleissa juosta. Lähellä myös isot tavaratalot ja esim c&a.
Siellä on vilkasta iltaelämää, ravintoloita yms. Myös ostoskatuja lähellä. Operan alueella oltiin joskus mutta siellä ei viihdytty niin hyvin.
Majoittukaa vasemmalle rannalle, Latinalaiskortteleihin tai St. Germainin alueelle.
Me olemme olleet tässä hotellissa:
http://www.saintpierre-hotel.com/uk/index.html
Todella pienet huoneet, aamiaishuone ja ehkä maailman pienin hissi, mutta Pariisin hintatasoon nähden edullinen, siisti ja erinomaisella paikalla. Ympärillä Latinalaiskorttelien kujat ja torit, Seine, Notre Dame, Sorbonne, Luxemburgin puisto, Pantheon... kaikki. Melkein vieressä metroasema, josta pääsee helposti ympäri kaupunkia. Tuolla alueella (5:nnessä ja 6:nnessa kaupunginosassa) on paljon pieniä, romanttisia hotelleja.
iltasella Sacre Coeurin kirkon luo katselemaan maisemia. Koko Pariisi näkyy sieltä.
Kivaa on ollut meilLä usein, kun ollaan menty Eiffel-torniin illalla, kun aurinko laskee ja torni alkaa vilkkua ja avattu sampanjapullo, joka ollaan jemmattu kassiin. Koskaan ei olla jääty pullon viemisestä kiinni, mutta nyt niillä on siellä oma samppisbaarinsa yläkerroksessa, joten voivat olla tiukempina. Joka tapauksessa suosittelen tuota että kaupasta ostatte kylmän samppispullon (esim. Nicolas-viinikaupat myyvät suht edullisia pulloja suoraan kylmästä), pari kertakäyttösamppislasia ja nousette torniin (ostakaa liput netistä etukäteen niin vältytte jonoilta!!!). Toinen kiva iltapaikka on tosiaan tuo Montmartre, joka on kyllä turistirysä (ei sen puoleen, on tornikin).
Montmartella on ihania ja edullisiakin hotelleja. Ja on hyvällä paikalla... nähtävyys jo itsessään=)
Kerran olen Pariisissa käynyt ja ihan siinä "Sacrecöön" kirkon kukkulan kupeessa (en muista miten kirjotetaan :) ) oli hotelli. Kiva, rauhallinen sijainti, metrolla pääs tosi kivasti joka paikkaan ja toi kirkko ihan siis kävelymatkan päässä, on ehdottomasti nähtävä. Sen kirkon takana taiteilijoiden aukio; suosittelen oikein lämpimästi!
Louvre on todella vaikuttava, mutta jos on pariisissa vain 2 päivää (tosi lyhyt aika muuten sinne), niin kannattaa mennä vaan jos haluaa käyttää yhden päivän museon kiertelyyn. Siellä ei parissa tunnissa voi käydä.
Seinen rantaa kannattaa kävellä ja tietenkin se Eiffel. Kannattaa varautua pitkiin jonoiihin ja huonokäytöksisiin amerikkalaisturisteihin, mutta ilman muuta suosittelen käymään ylimmällä tasolla asti.
Ja pariisilaiset sitten oikeasti ovat tylyjä. Ei kannata välittää. Kohtelu paranee jo siitä, jos osaa sanoa päivää, iltaa ja kiitos ranskaksi.
Ja pariisilaiset sitten oikeasti ovat tylyjä. Ei kannata välittää. Kohtelu paranee jo siitä, jos osaa sanoa päivää, iltaa ja kiitos ranskaksi.
Jotkut pariisilaiset ovat tylyjä. Ei auta, vaikka puhuisi ranskaa. Jos ylipäätään sanoo päivää, kun tulee jonnekin sisään ja katsoo myyjää/tarjoilijaa tms. silmiin, saa parempaa palevelua kuin jos yrittää olla huomaamaton. Tai sitten ei.
T. pariisilainen
eivät yhtään sen tylympiä kuin ihmiset muissakaan suurkaupungeissa. Tylympää kohtelua saattaa saada jopa Helsingissä.
vasemmalla rannalla, etsikää teille sopiva hotelli. 5:ssä on Luxembourgin puisto, Jardin des Plantes, hienoja museoita (Orsay); kävelette helposti Ile St Louisille ja Ile de la Citélle. Pikkukaduilla Pont St Michelin ja Place de la Sorbonnen ympärillä kivoja pieniä kirjakauppoja ja elokuvateattereita. Esim Rue St Jacquesilla ja Rue Mouffetardilla mukavia kahviloita ja ravintoloita. Ja tietenkin: Saint Germain ja Montparnasse!
Jos olette vain viikonlopun, älkää haukatko liian isoa palaa. Pariisi on jättiläismäinen kaupunki, ihana. Se pysyy kyllä paikallaan, ehditte pidemmällä matkalla nähdä lisää. Bon voyage!
http://hotel-touring.pagesperso-orange.fr/en/
Oli positiivinen yllätys todellakin. Huoneita yhden hengen huoneista neljän hengen huoneisiin. Kävellymatka mm. Montmartrelle ja isoihin tavarataloihin. Lähellä myös metropysäkki + busseja kulkee ihan vierestä.