Paljonko saan syödä kcal päivässä?
Olen 165 cm pitkä, painan tällä hetkellä 82 kg, ja tavoite on 65 kg.
Haluaisin yrittää päästä tavoitteeseen kesäksi, tai jos en ehdi niin elokuuksi.
Paljonko saan syödä, jos liikuntaa ei oteta huomioon?
Entäs miten liikunta otetaan huomioon, jos käyn esim puolen tunnin reippaalla kävelylenkillä?
Kommentit (5)
eli 169 ja painoa on kertynyt 80. Tämän määrän vaaka näytti sunnuntaina. Ja sai minut suuttumaan itselleni. Ja aloittamaan kevennyksen.
Mitäs, jos pinnisteltäisiin yhdessä? Tavoitteena on nyt ensi alkuun päästä 69:ään kiloon kevään mittaan.
Hiukan on pallo hukassa, mikä olisi oikea tyyli, mutta kerronpa tämän kuluneen ma-pe -tekniikkani.
Ensimmäiset kolme päivää meni nutrilettaamalla - viisi pussia per vuorokausi. Lisäksi join aamulla kahvit (ei sokeria-ei kermaa-ei maitoa) ja päivän mittaan vettä (keitettyä, vielä lämmintä.
Eilen korvasin keskimmäisen pussin isolla lautasella salaattia: lehtisalaattia-tomaattia-kurkkua-paprikaa-sipulia ja grillatulla kanan rintafileellä. Mausteena vain suolaa ja pippuria.
Tänään korvasin keskimmäisen pussin pelkällä vihannessalaatilla - saa nähdä, alkaako kiukuttaa illalla.
Ajattelin elää nyt nämä ensimmäiset kaksi viikkoa alle 700 kcal:n ravinnolla - jostain kuulin väitettävän, että silloin elimistö alkaa kuluttaa rasvaa - jos dieetti jää 700-1300 kcal:n välille, elimistö kuluttaisi lihaksia. Pitääkönee paikkansa?
eli jos joku todella haluaa syödä 700 kaloria on takuuvarma että ekana lähtee nesteet lihakset.
http://www.valio.fi/portal/page/portal/Ammattilaiset/Ravitsemus_ja_terv…
Yllä olevalla linkillä on hyvä laskea tarkka kulutus. Kerro tulos 1,3 ja miinusta sitten -500kcal lopputuloksesta. Näin palaa rasva eikä lihakset.
jos dieetti jää 700-1300 kcal:n välille, elimistö kuluttaisi lihaksia. Pitääkönee paikkansa?
ei todellakaan, aivan naurettavaa! 1400kcal päivässä ja vähintään puoli tuntia liikuntaa. Ja kärsivällisyyttä, pysyviä tuloksia ei saa hetkessä!!!!
1000-1200kcal päivässä ja liikuin tunnin kerrallaan n. 5krt vkossa ja laihduin kilon vkossa.