ostatteko luomua?
Oletteko huomanneet maussa ym. eroja ¨tavalliseen ruokaan?¨
Kommentit (16)
Oletteko huomanneet maussa ym. eroja ¨tavalliseen ruokaan?¨
Vihanneksissa kyllä minusta huomaa usein eron, maistuvat intensiivisemmin (< en tieä miten tuo sanotaan suomeksi).
Joskus huomaan makueroa, joskus en. Tykkään enemmän ajatuksesta että en syö esim viinirypäleissä tai mandariineissa samalla kemikaaleja. Joskus karmii myös kloonimaisesti "täydelliset" hedelmät ja vihannekset, vaikuttavat jo epäluonnollisilta.
Kananmunat ostan aina luomuna, en halua tukea häkkikanaloita. Lihaa n. puolet.
Haluan myös tukea sitä että meille tarjottaisiin erilaisia vaihtoehtoja. Esim leivässä ei niinkään ole tärkeää se onko kokonaan luomua vaan se ettei siinä ole emulgointi-, happamuudensäätö- jne jne aineita.
Ostan paljonkin. Kananmunissa maistaa erityisesti eron. Maidossa aika vähän, mutta ihan tutkimusten mukaan siinäkin on paljon enemmän antioksidantteja. Lihassa on joskus paljon voimakkaampi maku, joskus ei paljon eroa. Vihanneksissa on ehkä vähiten makueroa. Olen samaa mieltä kuin aikaisempi, että esim. leivissä oleellista ei välttämättä ole se, että onko luomua vai muuten vaan e-kooditonta leipää, mutta usein ne asiat kulkevat käsikädessä.
Mulla todettiin opiskeluaikana laktoosi-intoleranssi. Vaihdoin myöhemmin luomuun ja tajusin, että en olekaan intolerantti. En todellakaan tiedä, miksi vatsa ei mene luomusta sekaisin ollenkaan.
ostamisen syy ei ole maku, vaan se, että sen kasvattamisessa ei ole käytetty myrkkyjä, säilömisessä säilöntäaineita, värjäämisessä väriaineita tai maustamisessa makeuttimia.
Jugurtti, osittain muut maitotuotteet
Kananmunat
Osittain lihatuotteet
Pasta, riisi, couscous, puurohiutaleet, perunajauhot, osittain muut jauhot
Sokeri
Osittain mausteet
Oliivi- ja rypsiöljy
Kahvi, tee, kaakaojauhe
Tuoremehu
Tomaattimurska
Hedelmät ja vihannekset: mieluiten kotimaista luomua. Jos sitä ei saatavilla, niin ensisijaisesti kotimaista, eksoottiset hedelmät luomuna tai vähintään reilua kauppaa. Hunajan ostan mieluummin tutulta lähituottajalta, jolla ei ole luomumerkintää kuin Etelä-Amerikasta lennätettynä luomuna. Leivissä valitsemme lisäaineettomia vaihtoehtoja, jotka usein ovat myös luomua.
Meillä on pienessä rivaripihassamme pieni kasvimaa, josta saamme kesällä vihanneksia. Yrttejä, chiliä ja valkosipulia kuivaan ja pakastan ympärivuotiseen käyttöön. Pari marjapensasta tuottaa kivasti täytettä pakastimeen. Käymme myös metsässä keräämässä mustikoita, sieniä, puolukoita jne. Omenoita ja lisää marjoja saamme parinkin sukulaisen pihoilta.
Maut ovat mielestäni hyviä ja täyteläisiä, jotenkin aitoja. En käytä valmiita marinadeja, maustesekoituksia tai liemikuutioita, vaan maustan ruuat itse.
PS. Pyrimme luomuun/ekoon myös siivous- ja pyykinpesuaineissa sekä kosmetiikassa.
Mä en todellakaan harrasta sitä, että kaupasta ostetaan halvinta ruokaa. En usko, että se on laadultaan kovin hyvää. Me ollaan aika köyhiä, mutta ruuasta en tingi. Tosin voi olla, että meillä menee kuitenkin keskimääräistä vähemmän rahaa ruokaan, koska emme syö lihaa. Jos olisimme rikkaampia, ostaisin vielä enemmän luomua.
Mä ostan luomuna vakkaristi ainakin perunat ja sipulit. Ei-sertifioitua luomua - kotona ja naapurissa kasvatettua - meillä syödään myös. Käytän myös ekologisia pesuaineita ja muita kotikemikaaleja, ja ne ovat monesti ainakin osittain luomua. Ostan myös usein teen, kahvin ja suklaan luomuna. Vieraille ostan aina luomumaitoa ja -jugurttia, itse emme syö kovin paljon maitotuotteita.
se on ihan ylihinoiteltua, se ei ole ravitsemuksellisesti parempaa, enkä ole huomannut makueroa luomua syödessäni
lihan kohdalla syömme pääosin riistaa ja kalan kalastamme itse - jos emme saisi näin itse hankittua eläinproteiinia ostaisin nekin luomuna. Maitotuotteet ostin luomuna ennen kuin perhe kasvoi ja tuntui ettei rahat tässä elämäntilanteessa riitä ihan kaikkeen. Jonain päivänä taas.:)
Varsinkin kananmunissa ja porkkanoissa ero huima ei-luomuun.
Varsinkin kananmunissa ja porkkanoissa ero huima ei-luomuun.
Niin totta! Meillä luomuna mm: maito, munat, jauhot, hiutaleet, suurin osa leivästä, vihannekset, juurekset, hedelmät pääosin, pähkinät, osa jogurteista (yleensä Ahon jogurtteja)..
Osa ostoksista tulee ostettua luomuna, esim maito. Sen lisäksi usein jos hintaeroa ei ole paljoa tai jos luomutuote on alennuksessa käyttöpäivän umpeutuessa tms, niin ostan mieluummin luomua.
Maidossa ainakin eron huomaa. Ja naudan jauheliha tuoksui lehmälle :) tavallinen liha ei tuoksu oikein millekään...
Ostan luomua ja mielestäni maku on paljon parempi. Muutenkin suosin kotimaisia tuotteit -tiedän mistä ne tulevat ja myös jotta työpaikat säilyisivät Suomessa. E-aineita välttelen, joten leivon ja laitan itse ruoat tuoreista raakaaineista. Vaikka luomu on kalliimpaa sitä kannattaa ostaa!
luomua sekä lähiruokaa että ekologista ruokaa/tavaroita. Viimeisin kiva löytö on Herbinan biohajoavat shampoo ja hoitoaine, näin ei ruokapuolelta.
Mietin myös miten ostan eli käyn harvoin kaupassa ja ostan kerralla tarpeeksi, en käytä muovipusseja ja hedelmätkin pakkaan kangaspussiin.
Monesti en huomaa mitään eroa ja mietin kuinka paljon olen huijauksen uhri, mutta mieli on parempi. Vielä tärkeämpää on valita lähituotantoa. Tahdon tukea pienviljelijöitä, lyhyitä kuljetusmatkoja.