Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mercedez Benz, BMW vai Audi?

Vierailija
06.01.2011 |

Mitä mielikuvia herättää? Minkä näistä valitsisit, jos olisi pakko? En puhu nyt välttämättä uusista autoista vaan myös 10 vuotta vanhoista.

Kommentit (48)

Vierailija
1/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Audit ja Mersut eivät ole mun makuun ja Mersut ovat nykyisin varsin epäluotettavia.

Vierailija
2/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kymmenvuotiaina kaikki menevät junttiautojen osastoon. Sellaisia "mennään Thaimaaseen kun siellä on niin halpaa"-jengin autoja.



Uutena kelpuuttaisin noista Bemarin, mutta Audia en missään nimessä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on 2 audia. Hyväksi havaittuja. Ei se mulla mitään mielikuvia herätä, mutta äitini mielestä nousukkaiden automerkki. :)



Mersunkin voisin ottaa, mutta bemareista en tykkää.

Vierailija
4/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ollut kaksi Audia ja ensimmäisessä oli koko ajan vikaa, vaikka oli aivan uusi auto. Autoliike vaihtoi sen sitten lopulta toiseen. Se Audi toimi mainiosti. Nyt meillä on perheessä vain yksi auto, Bemari ja se on toiminut hyvin. Ajoin sillä juuri pitkät siivut kovalla pakkasella ja se toimii Audia paremmin pakkasessa.



Bemaria kyllä jotkut autoilijat haastaa liikennevaloissa Audia enemmän. En edes viitsi kaasuttaa sillä kunnolla, koska siinä on hyvin tehoja, ja minusta kiihdytyskilpailut on typeriä, jopa vaarallisia.



Audi ja Bemari ovat molemmat hyviä autoja, ajo-ominaisuudet erinomaiset. Tärkeää, jos ajaa pitkiä matkoja. Ajoin kerran isäni Rellun Pohjanmaalta Helsinkiin ja olin alkuun ihan järkyttynyt, kuinka sillä voi ajaa pitkiä matkoja.

Vierailija
5/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

auto ole järkevä ostos, jos siinä ei ole vikoja? Kun auton ostaa uutena, hinta tippuu heti tuhansia, kun sen ajaa autokaupasta ulos.

Vierailija
6/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikista noista löytyy sekä romuja että hienoja malleja. Osa vanhoista mersuista on uskomattoman kestäviä, kun taas sitten oli pitkään todella huonojen mersujen kausi jolloin laaduntarkkailusta pääsi läpi romua.



Audilta löytyy joitakin kivoja erikoismalleja ja hyviä nelivetoja. Toki tietenkin myös mersulta ja bemarilta löytyy neljästä nurkasta raapivia, etenkin maastureina. Mutta talviautona menee todella mainiosti vaikka joku A4 tai A6:n neliveto. Audista joko tykkää tai ei tykkää, itse en tykkää niistä uudempien mallien led-"kulmavaloista".



Bemarilta löytyy todella makeita kutosmoottoreita. Vanhemmissakin malleissa on hienoja suoria kuutosia, joissa on aivan upea luonne - ja siis ihan vapaastihengittävinäkin. Jos bemaria halajaa, niin mielestäni ehdottomasti noin kolmen litran suora bensakuutonen - äärimmäisen pitkäikäisiä luotettavia. Useimmat takavetobemarit vain eivät ole omaan mieleeni talviautoina ihan normi arkikäytössä. Ja niiden katumaastureista en oikein piittaa muotoilun vuoksi.



Maastureista näiltä valmistajilta kaikkein äijimpiä on mersun g-vaunut. Siinä on aavistuksen askeettinen työkalumainen laite (etenkin vanhemmat mallit) ja ihan uskomaton kulkemaan myös pahemmassa ryteikössä, jos sellaista joskus tarvitsee. Maksaa sitten tosin suhteellisen suolaisesti, joten täytyy todella tykätä tästä ettei päädy mieluummin vaikka Range Roveriin, joka on myös todella etenemiskykyinen.



Mahdotonhan sitä on toisen puolesta autoa valita, kun kaikkien lähtökohdat on vähän erilaisia ja aina edes yksi auto ei riitä kattamaan kaikkia tarpeita. Tietty monessa perheessä onkin sitten juuri siitä syystä useampi menopeli, jolloin yksi voi olla vähän janoisempi ja tilavampi, kun taas nurkkapyörittelyyn on jotain näppärämpää. Riippuu ihan tarpeista.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Audi TT. Tosin ei uusi vaan muutaman vuoden vanha, mutta erittäin näppärä ja sporttinen peli silti.

Sen vaan olen huomannut, että siinä on automalli, joka herättää ihmisissä liikenteessä ärsytyksiä. Aina on joku kaasuttelemassa liikennevaloissa ja vähän aikaa sitten oli avaimella vedetty pitkä viiru kylkeen kaupan parkkipaikalla keskellä kirkasta päivää.

Vierailija
8/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitä joskus. tai moottori varmaan kestää sata vuotta, mutta maalipinnat yms. hieno elektroniikka ei.

audi noista, kaverilla ollut upouudesta n 11 v ja ei ole tyytyväinen hänkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

koottua autoa ulos kaupasta?



sitä vähän epäilinkin, sillä vaan hullu ostaa ihkauuden auton just omien mieltymystensä mukaan



ainakin tällä palstalla

Vierailija
10/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan korjaustilastojen (vähiten korjattavaa) ja ajotestien (paras luokassaan) perusteella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En valitsisi näistä ensisijaisesti mitään, mutta jos pakotetaan niin jokin Audin neliveto.

Vierailija
12/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista! Auton vaihtoa siis harkitsen. Ymmärsin siis, että Audi herättää mielikuvia nousukkaista, 10 vuotta vanha junteista, mersu ei toimi :). Onks bemari sitten lippalakki nuorisokaahareiden junttiauto?



Mitäs mieltä Skodasta?



Heh, ehkä vähän kärjistettyä :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs mieltä Skodasta?

on mainettaan perempia autoja.

Vierailija
14/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikissa autoissa muka hirveästi vikaa ja yhtä kärsimystä on autoilijan elämä jos valitsee vaikkapa nyt audin.



Meillä on ollut nyt Toyota Corolla 6 vuotta ilman ensimmäistäkään vikaa. Kulkee kuin juna säässä kuin säässä ja vielä vedessäkin. Nyt ajettu 120 000 km ja yksi takalamppu on vaihdettu. Juu, ja maksoi uutena 20 000 euroa... En valita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Audin, mutta en mielikuvien vaan korjaustilastojen (vähiten korjattavaa) ja ajotestien (paras luokassaan) perusteella."



Just.



A4-luokassa vähiten korjattavaa on Avensiksessa ja Alfa Romeo 159 on paras ajaa.



A6-luokassa vähiten korjattavaa on Lexuksessa ja BMW-500-sarjalainen on paras ajaa.

Vierailija
16/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja en vaihtaisi enää toiseen automerkkiin. Aivan ylivoimainen ajo-ominaisuuksiltaan, luotettava, mukava ja vielä hyvännäköinenkin auto. Ei voisi vähempää kiinnostaa, mitä mielikuvia se herättää, minulle BMW on se ainoa oikea.

Vierailija
17/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdottomasti MB. Ja uusimmat tietenkin. Hyvänä kakkosena tulee BMW. Audiin en edes vilkaise.

Samoin en vilkuile vanhoja autoja siis yli 5v.

2x MB pihassa. Ja joku muu mikä ei ole mikään noista.

Vierailija
18/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska en pidä takavetosista, sen takia bemaria ei. Ja meset on rumia.

Vierailija
19/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhojen, irstaiden liikemiehien peniksen jatke.



Bemari poikamiesten peniksen jatke, juppien lelu.



Audi maineeltaan halutuin, myös tutkimuksien mukaan sekä naisten että miesten keskuudessa. Herättää myönteistä mielikuvaa hyvin menestyvistä ihmisistä, jotka ymmärtävät laadun päälle.

Laadukas fiksujen ja älykkäiden ihmisten auto!



Vierailija
20/48 |
06.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Audin neliveto Q5 ja on kyllä niin mahtava ajella talvisilla teillä ja kaikki toimii eikä pienintäkään vikaa ole ollut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän yhdeksän