Perhe hajoamassa
Olemme viisilapsinen uusperhe, minulla on kolme teini-ikäistä lasta aikaisemmasta liitosta ja meillä on mieheni kanssa kaksi yhteistä lasta, 3 ja 5 vuotiaat. Mies on minua kuusi vuotta nuorempi, olemme olleet 8,5 vuotta yhdessä.
Yhteiselomme ei ole ollut helppoa. Mies ei ole ollut tyytyväinen, tuntenut olevansa ansassa ja hänellä on ollut mielestään "rajaton oikeus" kostaa se minulle ja isoille lapsille. Hän on toiminut näin tiedostamattaan, mutta myönsi asian olevan näin kun keskustelimme.
Teini-ikäinen tyttäreni joutui todella vaikeaan tilanteeseen muutama viikko sitten. Kerroin tilanteen hädissäni miehelle, joka reagoi raivostumalla. Tukea jota olisin todella tarvinnnut en saanut, päinvastoin.
Kerroin tilanteestani töissä esimiehelleni joka kysyi mistä kenkä puristaa. Tämä johti siihen että sorruin heikkona hetkenä tekstiviestittelemään ja puhumaan puhelimessa esimiehen kanssa, joka on osoittanut olevansa aikaisemminkin kiinnostunut minusta. Viesteissä ei ole ollut mitään seksuaalista, mutta ovat sisältäneet halausten toivotusta ym.
Mieheni tutki puhelimeni sai asian selville ja riehaantui lopullisesti. Ymmärrän että on loukkantunut, mutta minusta tämä asia sai valtavat mittasuhteet. Mies tuli pe kotiin ja löi minua ja eilen potkaisi useamman kerran kengät jalassa minua, hän ei koskaan ennen ole ollut väkivaltainen. Hän on soittanut sekä esimiehelleni sekä hänen vaimolleen.
Olemme puhuneet sekä isojen lasten kanssa, että miehen kanssa. Lapset haluaisivat että eroamme ja se on täysin ymmärrettävää ja ennalta odotettuakin. Mies on valmis muuttamaan pois kotoa jos saa auton ja suurehkon rahasumman jonka tietää minun olevan saamassa. Minulle jäisi talo ja iso laina. Tulisimme ehkä jotenkin toimeen, mutta tiukkaa tekisi. Pienet lapset asusivat luonamme todennäköisesti viikkosysteemillä.
Toisaalta tämän taistelun loppuminen tuntuisi hyvältä vaihtoehdolta ja toisaalta se taas surettaa. Vaikka mies on on ollut epäreilu ja todella vaikea on minulla kuitenkin jotain tunteita jäljellä. Pienet lapset surettavat, mies on kaikesta huolimatta ollut hyvä isä. Tämä on raskasta.
Kommentit (2)
Inhassa tilanteessa olet. Sanoisin, että
a) eroa
b) älä suostu miehen vaateisiin talousasioista vaan tehkää se oikein ulkopuolisen valvomana - vaikkapa lakimiehan kanssa
c) älä sotke työpaikkaasi perheasioihisi enempää - älä ainakaan pomoasi ja hänen perhettään, ettet menetä työpaikkasikin vielä
d) etsi itsellesi kuuntelija, ota yhteyttä vaikka kunnan perheneuvolaan tms. tai vaikka ystävääsi
Väkivalta tapaa raaistua, joten suosittelisin, että nyt otatte vähintään aikalisän ja kaksi eri osoitetta. Jos mies haluaa "paranatua" ja hakee itselleen apua, niin hyvä niin. Mieti myös sitä, että onko lapsille turvallista tuommoinen viikko-viikko systeemi, jos isä on noin ailahtelevainen ja väkivaltainen. Ota yhteyttä myös kunnan lastenvalvojaan ja keskustele hänen kanssaan noista asioista.
Eli lääkäriin, poliisille ja ilmoitus pahoinpitelystä. Euroakaan et maksa ennen virallista ositusta.