Ärsyttää sanan "asuste" väärinkäyttö
Tosi usein kuulee nykyään ihmisten käyttävän sanaa "asuste" kun pitäisi sanoa "asu". Ja ihan "virallisissakin" yhteyksissä kuulee tota, esim. tv:ssä juontaja/toimittaja saattaa sanoa noin.
Asu on siis ihmisen vaatetus johon voi kuulua esim. paita ja housut tai mekko tai jakkupuku tms.
Asuste taas on kengät, korut, laukku, huivi, hattu jne. muuta pientä joka TÄYDENTÄÄ itse asua.
Kommentit (6)
kolmoselle kommentoin! aargh.
Tuohon just johtaa se, kun tosta asusteesta on tullut melkein kuin muotisana nykyään. Sitä kuulee tosi usein ja hitsi kun ärsyttää. Ap täällä kiehuu raivosta.
Miten reagoitte sitten ihan oikeisiin ongelmiin? (Tai ehkä en edes halua tietää)
Miten reagoitte sitten ihan oikeisiin ongelmiin? (Tai ehkä en edes halua tietää)
Miten reagoitte sitten ihan oikeisiin ongelmiin? (Tai ehkä en edes halua tietää)
eikä niitä ns. "oikeita" ongelmia juurikaan ole. Jos jotain tulisi, en valittelisi siitä av:lla vaan tarttuisin härkää sarvista ja tekisin asialle jotain. Jos en pystyisi, puisin asiaa läheisteni kanssa.
että kaikki talviasusteet -30%. Eikös erään hienostokaupan myymäläpäällikkö tullut kassalle untuvatakin kanssa luullen takin kuuluvan talviasusteisiin..! Kyllä hän oli nolona kun selitin, että mitkä kaikki on asusteita.