No nyt sen tein. Facebook tili pois 17.5 alkaen.
Pääaen eroon kaikesta paskasta. Sinne jää vanha elämä :))
Ei tarvii enää katsoa ja näkyä arki ja juhlakuvissa ketään eikä mitään.
ja kenelekään ei kuulu mun elämä eikä kenekään elämä enää mulle kuuluu tai näy . jihaaa :)
hyvästi Facebook...
Kommentit (16)
Kohta kolme vuotta ilman. Mutta kerran faceholisti, aina faceholisti... mistä tiedän jos repsahdus vaanii kulman takana. Päivä kerrallaan tässä mennään :---)
Mitä turhaan odotat, poista tili heti.
Olet ihan umpitunnelissa ja teet hätiköityjä ratkaisuja. Ei tuossa hyvin tule käymään :D
Olen miettinyt minäkin, mutta tullut järkiini sitten. Siellä nykyään saa pidettyä niin kätevästi yhteyksiä kaukana asuviin ja sinne tulee kaikki kutsut synttäreille ja juhliin. Ei kukaan enää puhelimella muista kutsua.
Mutta pitäisi olla joku keino, että voisi poistaa tuon uutisvirran kokonaan. En jaksa sitä siirappista hehkutusta mitä se on pullollaan!!!
En tajua. Vieko face joiltakin niin paljon aikaa vai miksi tuosta aina ilmoitetaan samanlailla kuin viimeisestä ryypystä alkoholistina. Se on vain yhteydenpitoväline jossa voit ihan itse päättää mitä teet.
Mä oon ollut kaksi vuotta pois facesta. Eikä ole kyllä ikävä. Jos mä jään jostain paitsi tai mua ei johonkin kutsuta, koska facessa en ole niin voi voi. Mäkin kyllästyi niihin hehkutuksiin. Ja juu mulla on ihan kiva elämä muutenkin.
Mä tein sen 6 päivän varoajalla enkä ole katunut. Ei tarvitse seurata ihmisten sekoilua. Ihan tavallinen arki voittaa taas. Ketään ei mun elämäkään kiinnosta, joten mitäpä sitä muista. Onni tulee ihmisistä vierellä.
Mä en ole koskaan ollut Facessa ja aina mut on muistettu kutsua juhliin yms.
Uskokaa pois, ilman Facebookia voi elää hyvää, väitän jopa, että parempaa elämää. Ei tarvitse miettiä, että kuka tykkää tai miksi ei tykkää. Se on vapauttavaa!
[quote author="Vierailija" time="03.05.2014 klo 22:42"]
En tajua. Vieko face joiltakin niin paljon aikaa vai miksi tuosta aina ilmoitetaan samanlailla kuin viimeisestä ryypystä alkoholistina. Se on vain yhteydenpitoväline jossa voit ihan itse päättää mitä teet.
[/quote]
Niin, no mutta jos sitä kyseistä yhteydenpitovälinettä ei enää halua käyttää, niin miksi olla koko facebookissa? Sinnehän tulisi sitten turhaan kutsuja ja viestejä yms. ja siitä syntyisi sitten väärinkäsityksiä, kun ei vastaisikaan viestiin jne. Ymmärrätkö nyt?
Mahtavaa! Äläkä palaa takaisinl. mä palasin pari kertaa, kunnes sitten oikeasti lopullisesti päsin irti. Facebook on kuin narkkihuumetta. Satuttava ja hyödytön, mutta riippuvuutta aiheuttava.
Mä luulin, että tarvitsen Facebookia ulkomaalaisten tuttavieni kanssa yhteydenpitoon ja ulkomaille muuttaneiden ystävien kanssa yhteydenpitoon. Tajusin vihdoin, ettei nua ihmiset kuulu elämääni tai välitä musta tuo vertaa, jos ei ole yhteyttä ilman Facebookia. Silloin yhteydenpidon kuuluukin kuolla pois, luonnollisesti. Kaikki syyt, joiden vuoksi muka käytin Facebookia, olivat syvältä. Lopulta en enää halunnut huijata itseäni. Enää en edes ajattele Facebookia, paitsi silloin kun asiaa käsitellään tällä tavalla. Se on vaan parasta ikinä lähteä sieltä kokonaan pois!!!!!
Älä koskaan tee sitä virhettä, että palaat takaisin! Haluat kuitenkin taas lähteä ja toivot ette olisi palannutl...!!!
[quote author="Vierailija" time="03.05.2014 klo 22:59"][quote author="Vierailija" time="03.05.2014 klo 22:42"]
En tajua. Vieko face joiltakin niin paljon aikaa vai miksi tuosta aina ilmoitetaan samanlailla kuin viimeisestä ryypystä alkoholistina. Se on vain yhteydenpitoväline jossa voit ihan itse päättää mitä teet.
[/quote]
Niin, no mutta jos sitä kyseistä yhteydenpitovälinettä ei enää halua käyttää, niin miksi olla koko facebookissa? Sinnehän tulisi sitten turhaan kutsuja ja viestejä yms. ja siitä syntyisi sitten väärinkäsityksiä, kun ei vastaisikaan viestiin jne. Ymmärrätkö nyt?
[/quote]En. Ei kukaan kavereistani odotakaan että vastaan heti ja jos menen tapahtumaan, en siihenkään yleensä klikkaa. Tärkeät asiat toki hoidetaan heti. Ei ongelmia koskaan. Ja älyttömän helppoa kommunikoida eri ryhmien kanssa, kimppakyydit helppoja ja uutisryhmät.
Kannattaa kokeilla edes! Ehdin tekemään kaikkea muuta mitä en fb istumalla ehtisi. Nyt takana 1,5 kk ja niinkuin lomalla olisi! Olen alkanut tekemään kaikkea mitä en ennen, esim neulomaan yms ihanaa rauhoittavaa :-)
Facebook satuttava? Suhtauduttekohan siihen vähän liian vakavasti?
Pian palaat takaisin : ) Niin kävi mullekin fb on oiva väline ylläpitää suhteita kaukaisiin ystäviin ilmaiseksi. Niitä päivityksiä en enää edes lua, luen vaan postilaatikkoni.