Minkä oppiminen oli lapsellesi hidasta/nopeaa?
Minkä perusasian oppiminen on vienyt lapseltasi pitkän aikaa tai tavallista enemmän harjoittelua? Mikä taito taas tuli nopeasti tai kuin itsestään?
Meillä piti poika lopulta lahjoa harjoittelemaan pyörällä ajamista ja uimista. Pyörälläajon oppi 6-vuotiaana ja uimaan 7 tai 8 -vuotiaana. Rusetinkin oppi tekemään vasta kouluiässä ja vielä 3-luokalla se oli tosi kankeaa.
Poika oppi lukemaan kuin itsestään 4-vuotiaana. Vauvana liikunnalliset taidot kehittyivät nopeasti. Esim. käveli 8 kk iässä.
Tyttö on varmaan oppinut suunnilleen kaiken keskivertotahdissa. Päiväkuivaksi tosin oppi yllättäen 1,5 v iässä. Lukemista joutui harjoittelemaan mielestäni aika kovasti (eli taito ei todellakaan tullut itsestään), mutta oppi kyllä 7-vuotiaana.
Meillä kaksi vanhinta oppi puhumaan tosi aikaisin, alle vuoden iässä. Sitä sukulaiset ihmettelivät. Kävelemisen oppiminen kestikin sitten kauemmin.