Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Mitä vanhempasi tai isovanhempasi ovat kertoneet pula-ajasta?
26.03.2014 |
Mistä heillä oli pulaa ja mitä selviämiskeinoja heillä oli?
Kommentit (2)
Ei ole puhuttu koskaan mistään pula-ajasta, köyhiä on oltu aina, tietysti vanhempani eivät ole olleet yhtä köyhiä kuin heidän vanhempansa, mutta tuhlailuun ei ole koskaan ollut varaa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Molemmat vanhempani kokivat pula-ajan lapsuudessaan. Ja tässä piilee eräs hassu ilmiö.
Nimittäin isäni tuli erittäin köyhästä perheestä (ja suvusta), hän ei juuri koskaan puhunut pula-ajasta, eikä se mielestäni näkynyt hänessä mitenkään.
Äitini sitä vastoin tuli vakavaraisesta maalaiskeskiluokasta (on maatilaa ja metsäomaisuutta ym) ja hän puhui usein pula-ajasta ja hän oli koko elämänsä erittäin säästäväinen. Mitään ei saanut heittää pois ennen kuin oli tarkistettu, voidaanko se kierrättää, paikata, korjata tai muuten hyödyntää. Komerot pursuivat "varulta, jos sitä joskus tarvitsee"-kamaa.
Olen päätellyt seuraavaa: isäni köyhässä perheessä on ollut yksi ja sama, onko pula-aika vai ei, se ei ole sen kummemmin siinä kurjuudessa näkynyt. Äitini hyväosaisessa perheessä on sitä vastoin jouduttu hieman kiristämään ehkä vyötä ja se keskiluokan peloista pahin - suistuminen alempiin luokkiin, elintason alentuminen- on syöpynyt lapsen mieleen. Isälläni säästäväisyys ja tietynlainen tarkkuus raha-asioissa pysyi järjen mitoissa, äidilläni se oli pakonomaista.