Poliisi tuhosi vasemmiston puoluetunnuksia
Nyt voi sanoa hyvällä syyllää millä mittarilla tahansa poliisin menneen liian pitkälle. Helsingin poliisi oli mennyt Vasemmistoliiton toimistolle ja takavarikoinut puolueen vappumarssilla käyttämiä puolue lippuja ja tuhonnut niitä. Käytös puolue aktiiveja kohtaan oli ollut erittäin uhkaavaa. Nyt olisi aika vasemmisto puolueiden kansanedustajien nostaa poliisin toiminta eduskunnassa esille sillä poliisi on nyt ylittänyt valtuutensa sillä laki "yleisestä järjestyksestä ja turvallisuudesta" ei anna oikeutta tuhota minkään puolueen tunnuksia haitaten niiden laillista toimintaa.
Nyt ei riitä selitykseksi Helsingin poliisin komissarion Iltalehdelle antamat ylimieliset "siihen on syynsä" lausunnot. Helsingin poliisin toiminnasta pitäisi aloittaa rikostutkinta ja ruveta todella tarkastelemaan poliisin roolia koska sen toiminta alkaa tuoda mieleen Lapuan liikkeen hyökkäykset työväen liikettä kohtaan.
Kommentit (6)
[quote author="Vierailija" time="01.05.2014 klo 22:26"]
No kyllä se on niin, että mitä siitä tulee, että aletaan pidätäämään ihmisiä varmuuden vuoksi. Sitä voi arvuutella vaikka mitä ja varmuudeksi laittaa kenet tahansa putkaan. Kyllä ensin täytyy rikkoa lakia ennenkuin voidaan pidättää.
[/quote]
Onko nyt pidätetty joku jossain? Eihän Suomessa pidätetä edes rikollisia. Eri asia on jos vasemmistolaisilta idiooteilta otetaan lipputangot pois jos niillä on lyöty poliisia. Ei taidettu siltikään pidättää.
Kerranin poliisi oikealla asialla:)
Kerranin poliisi oikealla asialla:)
Vasemmistolaiset oli teroittaneet lippukeppejä pistimiksi.
Stalin ja Brezhnev ovat kuolleet, LOPETTAKAA!
No kyllä se on niin, että mitä siitä tulee, että aletaan pidätäämään ihmisiä varmuuden vuoksi. Sitä voi arvuutella vaikka mitä ja varmuudeksi laittaa kenet tahansa putkaan. Kyllä ensin täytyy rikkoa lakia ennenkuin voidaan pidättää.