Mulla on vielä talvirenkaat:(
Kehtaako niillä enää huomenna ajaa, kun pitäis töihin päästä...
Kommentit (14)
Kehtaa, mutta siinä vaan on riski saada sakot.
t. toinen talvirenkailla kurvaava, joka ei oo ehtinyt rengasliikkeeseen vielä.
Mikäs hätä sulla on, nehän on kuitenkin kitkat...
[quote author="Vierailija" time="01.05.2014 klo 18:53"]Mikäs hätä sulla on, nehän on kuitenkin kitkat...[/quote]
Onko sulla näkijän kykyjä, vai miten päättelet sen ap:n avauksesta?
No jos asut Rovaniemen pohjoispuolella, niin tuohan on vielä ihan hyvä homma.
Etelä-Suomessa on ollu käytännössä kesärengaskelit koko talven, mutta suurin osa on vaihtanu tossa 3-5 viikkoa sitten kesäkumit alle. Nastat syö asfaltit piloille ja kuluu huonoiksi hetkessä, varsinkin jos näitä lumettomia talvia tulee lisää.
No mene ja vaihda ne kesärenkaat, äläkä ulise täällä!!!!
Ei voi olla noin vaikeeta
Kitkoilla kun ajelee, niin eipä ole niin tarkkaan että milloin vaihtaa kesärenkaat alle. Sitten kun ei varmasti ole enää pakkasia.
Mullakin on vielä talvirenkaat, aion vaihtaa ne kesärenkaisiin sitten kun siihen on aikaa, eli joskus kuukauden sisällä.
Länsi-Suomessa on tänään satanu lunta.
[quote author="Vierailija" time="01.05.2014 klo 19:20"]
Länsi-Suomessa on tänään satanu lunta.
[/quote]
So? Ja kesärenkailla ojassa vai?
Mää vaihroin iha ite renkaat, kai sitä tunkki kotoa löytyy. Tunti siinnnnnnnä menee, nyt vaan pihalle hommiin.
Ap ottaa nyt sen kinkkien rengasristikon karvaiseen käteensä ja lähtee etsimään tunkkia. Sillähän siitäkin tuskasta pääsee.
t: itse vaihtanut
[quote author="Vierailija" time="01.05.2014 klo 19:41"]Mää vaihroin iha ite renkaat, kai sitä tunkki kotoa löytyy. Tunti siinnnnnnnä menee, nyt vaan pihalle hommiin.
[/quote]
No aika huonosti menee jos pitää tunti käyttää renkaitten vaihtoon. Mulla menee vartti.
Aha okey. Mut entäs sun auto, siinä varmaan jo kesärenkaat.