mies katsoo animea, vituttaa.
Siis aikuinen mies ja tuijottaa jotain vitun piirrettyjä. Kyllä osaa ottaa aivoon. Ja kyseessä tosiaan yli kolmekymppinen mies eikä mikään 15 pojankoltiainen. En vaan ymmärrä.
Kommentit (52)
AP etippä sellanen anime kuin Boku ni Pico.
Saat uuden käsityksen animesta.
Animen sijasta voisitte katsoa esim. BBC:n louno-ohjelmia sekä dokumentteja Afrikan ja Aasian vaikeasta tilanteesta. Ulkolinja, Prisma, Eurovaalipaneelit...areenasta löytyy myös eduskunnan kyselytunteja. Elämä on lyhyt, käytä se oikeisiin asioihin.
[quote author="Vierailija" time="09.05.2014 klo 15:21"]
Herranjumala mitä settiä, miten voitte kiihtyä nollasta sataan jos ilmoitin että vituttaa kun mies tuijottaa animea? Olisko reaktio ollu sama jos aloitus olisi ollut "vituttaa kun mies katsoo pornoa". Eikö teitä ikinä vituta mikään mitä teidän ukot tekee? Jos näin on niin olen sitten ihan uskomaton kusipää ja paskempaa vaimoa saa varmaan etsiä, sillä voin kertoa että tuo animen katsominen ei tosiaan ole ainoa asia joka miehessä välillä nyppii. Hyvä jos teillä muilla on niin täydelliset miehet ettei mikään koskaan ärsytä. :) -ap
[/quote]
Toisilla on ehkä parempi elämä kuin sinulla? Meitä muitakin pitäisi ärsyttää koska sinua ärsyttää...?
[quote author="Vierailija" time="10.05.2014 klo 14:55"]
Animen sijasta voisitte katsoa esim. BBC:n louno-ohjelmia sekä dokumentteja Afrikan ja Aasian vaikeasta tilanteesta. Ulkolinja, Prisma, Eurovaalipaneelit...areenasta löytyy myös eduskunnan kyselytunteja. Elämä on lyhyt, käytä se oikeisiin asioihin.
[/quote]
Ei kait animen katsominen sulje noita pois?
terv. yksi, joka katsoo animea mutta myös esim. luontodokkareita
[quote author="Vierailija" time="10.05.2014 klo 14:55"]Animen sijasta voisitte katsoa esim. BBC:n louno-ohjelmia sekä dokumentteja Afrikan ja Aasian vaikeasta tilanteesta. Ulkolinja, Prisma, Eurovaalipaneelit...areenasta löytyy myös eduskunnan kyselytunteja. Elämä on lyhyt, käytä se oikeisiin asioihin.
[/quote]
Mieluummin animea kuin paskapropagandaa
[quote author="Vierailija" time="10.05.2014 klo 15:11"][quote author="Vierailija" time="10.05.2014 klo 14:55"]Animen sijasta voisitte katsoa esim. BBC:n louno-ohjelmia sekä dokumentteja Afrikan ja Aasian vaikeasta tilanteesta. Ulkolinja, Prisma, Eurovaalipaneelit...areenasta löytyy myös eduskunnan kyselytunteja. Elämä on lyhyt, käytä se oikeisiin asioihin.
[/quote]
Mieluummin animea kuin paskapropagandaa
[/quote]
Koska elämä on lyhyt!
Minäkin katson animea, mutta itseänikin häiritsee se naisten ja lasten omituinen seksuaalinen asema animessa. Mies sanoi että se kuuluu kulttuuriin, japanissa kun suojaikärajakin on vain 13-14.
[quote author="Vierailija" time="09.05.2014 klo 11:04"]Onpa vihaisia vastauksia täällä taas vaihteeks. Ja ei, en oo ala enkä yläpeukuttanut yhtään kommenttia. Miksei mulla saa olla omaa mielipidettä animesta? Samanlailla kun kaikilla varmasti on mielipiteensä esim leffoista jotka on nähnyt? En mä miehelle mussuta siitä että hän nyt sattuu tykkäämään "aikuisten piirretyistä", kattokoon helvetti ihan mitä lystää niinkauan kun hoitaa muuten oman osansa kodin- ja lastenhoidossa. En vaan itse ymmärrä, enkä koe mitään mielenkiintoa alkaa tutustumaan asiaan. -ap
[/quote]
Ei sinulla saa olla mielipidettä animesta, sillä juurihan itsekin myönsit, ettet ole kiinnittänyt sen sisältöön mitään huomiota. Eli et toisin sanoen tiedä ollenkaan, mistä siinä on kyse. Ei minulla ole mitään mielipidettä esimerkiksi ampumahiihdosta, kuviokellunnasta tai ristipistotöistä, koska minulla ei ole harmainta aavistustakaan niiden sisällöstä.
Tää keskustelu on käyty 1990-luvun alkupuolella, kun Simpsonit alkoi. Jotkut eivät vaan saa sitä pipoaan löystymään mihinkään suuntaan.
[quote author="Vierailija" time="09.05.2014 klo 09:51"]
Tervetuloa nykyaikaan, jossa pelit, piirretyt ja sarjakuvat eivät ole aina edes tarkoitettu lapsille.
Kannattaisi ehkä keskittyä sisältöön eikä toteutuksen muotoon.
[/quote]
Varmaanki tää, ei kaikki joka on piirrettyä tms, ole automaattisesti tehty lapsille. Esim Simpsoneiden jutut ovat sitäluokkaa ettei niitä lapset edes ymmärrä, enemmänkin aikuisille tehty animaatio-sarja.
"jotain vitun piirrettyjä"
kertoo aika paljon AP:n älykkyyden tasosta ettei tämä käsitä että se että sarja tai leffa on piirretty ei automaattisesti tarkoita että se on tehty lapsille. Varsinkin japanissa animaationa tehdään myös ihan oikeasti hyviä sarjoja ja elokuvia, monille eri katsojaryhmille lapsista aikuisiin. "Mielipide animesta" on siis yhtä laaja heitto kuin "mielipide länsimaisista elokuvatuotannoista", sinne mahtuu kaikenlaista. Ja myös länsimaissa on tehty aikuisten animaatioita.
Kannattaa tosiaan sit kans muistaa että piirrettynä voi olla mitä tahansa monsterikauhua tai raakaa pornoa tai väkivaltaa, ettet iske lapsille katsottavaksi jotain traumatisoivaa sisukset lentää ja hirviöt raiskaa ja maailma tuhoutuu-settiä vain koska "sehän on piirretty, siis lapsille tarkoitettu eikö niin".
No huh... Minä ja mies katsomme animea vaikka olemme 25-vuotiaita. Ja minä luen mangaa vaikka kuinka paljon.
Attack on Titan, Anohana... Ja kaikki Studio Ghiblin leffat, oijoijoi! Mieluummin katson jotain laadukasta kuin jotain roskaa mitä telkkarista tulee.
Minäpä luen X-Meniä, Batman-sarjakuvia ja Aku Ankkaa, ja olen yli nelikymppinen mies. Se varmaan vituttaisi AP:tä vielä enemmän.
AP, tässä seuraa aikuiselle sopivaa animeleffa -suosittelulistaa, katso löytyisikö jostain anttilasta tai kirjastosta:
Tulikärpästen hauta, upea ja tunteikas sotadraama
Summer Wars, perhesuhteita ja virtuaalimaailmaa
Hayao Miyazakin elokuvat, etenkin Henkien Kätkemä, Liikkuva linna, Prinsessa Mononoke ja Porco Rosso - Punainen sika
Ghost in the Shell -aaveääni (se ensimmäinen vuodelta 1995, tieteisleffa)
The girl who leapt through time
Millennium Actress
Herranjumala mitä settiä, miten voitte kiihtyä nollasta sataan jos ilmoitin että vituttaa kun mies tuijottaa animea? Olisko reaktio ollu sama jos aloitus olisi ollut "vituttaa kun mies katsoo pornoa". Eikö teitä ikinä vituta mikään mitä teidän ukot tekee? Jos näin on niin olen sitten ihan uskomaton kusipää ja paskempaa vaimoa saa varmaan etsiä, sillä voin kertoa että tuo animen katsominen ei tosiaan ole ainoa asia joka miehessä välillä nyppii. Hyvä jos teillä muilla on niin täydelliset miehet ettei mikään koskaan ärsytä. :) -ap
Niin minunkin mies. Katsoo ja lukee sitä. On lukenut teinistä asti. Eikä vituta yhtään. Melko julmiahan nuo animet on sisällöltään.
En oo niiden siaältöön perehtynyt kun ei vaan kiinnosta ei sitten yhtään.. lasten kanssa saan ihan tarpeekseni katsoa piirrettyjä. -ap
No huhhuh. Oletpa avarakatseinen ihminen.
Vaihdetaan miehiä! Mun mieheni tuijottelee päivästä toiseen Frasieria tai katsoo amerikkalaisia romanttisia komedioita. Itse haluaisin katsoa animea tai toisaalta 60-luvun ranskalaisia taideleffoja. Olen itse yli kolmekymppinen nainen.