Onko lakimiehiä paikalla?
Kommentit (9)
Hän on ainut lapsi. He aikovat jättää kaiken perinnön meidän lapsille. Mietin vain että jos he jättävät niin onko miehellä kuitenkin sitten perunkirjoituksessa mahdollista vaatia lakiosaa vaikka lapsemme olisivat saanet perintöä ennakkoperintönä vai miten tämä menee. Minun mielestä perinö kuitenkin kuuluu aina omille lapsille mutta en haluaisi aikanaan alkaa siitä kuitenkaan omien lapsieni kanssa riitelemään.
Isovanhemmat voivat kuitenkin tuhlata kaiken omaisuutensa elinaikanaan lapsiisi jos tahtoo jättää poikansa perinnöttömäksi.
Eli on olemassa oikeustieteellinen tiedekunta, tai kolmekin tätä nykyä . ;)
Monesti tuollaista järjestelyä käytetään verosuunnittelun keinona, koska yhden polven perintöverot jää tällöin maksamatta.
Mitä tarkoittaa OTK=OTM? Eikös noilla kuitenkin ole 40 opintoviikkoa eroa? Riittääkö OTK lakimieheksi, vai pitääkö olla maisteri? Kiitos jos viitsit vielä vähän selventää.
lukee, että minulla on oikeus käyttää maisteri-nimitystä.
Tuo maisteri-nimitys ei ole vielä oikein vakiintunut ja kuulemma vanhemmat juristit suhtautuvat vähän alentuvasti " maistereihin" .
ainakin Turussa. Aikaisemmin kandidaatti oli oikiksessa ylempi tutkinto, tutkinnonuudistuksen myötä myös nimikkeet muutettiin niin että alempi tutkinto on oikeusnotaari ON ja ylempi OTM. En tiedä voiko ON käyttää itsestään nimitystä lakimies.
vaan kaikki perittävä omaisuus annetaan lapsenlapsille niin minkälainen prosessi on rintaperillisellä pyytää lakiosuutta. Lasten äitinä toivon että lapset oppivat arvostamaan rahaa ja että se täytyy ansaita. Sen takia en haluaisi että he kovin nuorena saisivat suuria summia tuhlattavaksi.
V: Hyvä alku