Muita jotka vihaavat Itä-Suomen murretta?
Mä en voi SIETÄÄ!!!! GRRRRRRRRRRRR.... Opetelkaa puhumaan itäsuomalaiset ja lopettakaa se tyhmä venytys!
Kommentit (21)
Eikös Idols-Kristiina puhu itäsuomea?
tiijättäkö työ että viha se immeisen vasta katkeraks tekkeehi, oikein myrkyttää syvämmen ja sielun. eikä siitä tuu ku pahhoo jäläkee.
Tietäsittepä miltä teijän murre kuulostaa miun korvissa XD
taija ies ollakkaa mittää murretta ommoo ;) tasasen tappavasti vuan posottaavat puhhuu. oikee msonotoonista narinoo, junantuomii ovat kaikki, hessaan on pitänä piästä parempoo leikkimmään jotta kotkulumilla käyvessä suapi nokka pystyssä ja kusi piässä kulukee :)
Ihan vaan mielenkiinnolla kyselen, kun Suomea kiertäessä Kotkan, Lappeenrannan, Mikkelin, Kuopion, Joensuun ja Kajaanin kautta kaikki puhuu omalla tavallaan.
Eli ketkä näistä puhuvat oikeaa Itä-Suomea?
Elä kiireellä immeinen ihteäs pilloo, hermot jos männöö, niin onko siitä illoo?
Toppuuta hetkeks tuo tulinen tahti, kokkeile mikä on levon mahti.
Kohta jo huomoot kuinka on sommoo katkaesta virtoo, antoo hermoelle lommoo.
(tuntematon savolaenen)
helsinkiläisittäin tai turkulaisittain jos ovat jossain etelässä asuneet muutamia kuukausia. Ite oon asunnu Ruotsissa yli 10v. ja viännän yhä. Mutta viäntyy se ruotsinkielikkii.
Terveisiä vuan kaekille oekeille immeesille!
tosjasian, että Suomessa on nuita itäsiä ja läntisiä murteita. Ja savon ja karjalan murteet on niitä itäsiä. Sen sijjaan se pohjammaan murre on läntistä murretta.
Sikälikkii voes toeta, että ap on ihan oekeessa. On niitä itäsiä murteita olemassa. Sen vuan sanon että kyllä itäset ihmiset on eri lupsakoeta ku vertoo näehin tatilaesiin. Ja jos johhii vihhoo savommurretta niin siinäpähä vihhoo. Myö vuan puhutaan.
Mie oon Kouvolast, vaik meitin murre onkii lähempänä hämeen murretta. Mut kuitee, ku mie muutin Helsinkii ni kerran eräs naine kysy, että " mistäs Pohjoisesta sä olet?" . Siin sitte olin vähä äimänä, no toisaalta kylhän Kouvola on Pohjoiseen Helsingistä. :D
Vierailija:
Mä en voi SIETÄÄ!!!! GRRRRRRRRRRRR.... Opetelkaa puhumaan itäsuomalaiset ja lopettakaa se tyhmä venytys!
Keski-Suomi ja Itä-Suomi on ihan eri asioita.
Itse olen Itä-Suomesta, en tosin koskaan ole puhunut sillä murteella, miä tai sie ei vaan tarttunut puheeseen, jostain syystä. Mun mielestä taas stadin murre kuulostaa ärsyttävän teennäiseltä ja pohjoisen murteet vähän hassuilta, puhumattakaan Länsi-Suomen murteista=)
se o savomurretta eikä mittää itäsuomee. Piä mölyt mahassas eli turpas kii!
kasva pentu aikuiseksi ennenkuin alat muita neuvomaan
On olemassa Savon murre ja Karjalan kieli(jossa monia murteita),sekä Kaakkois-murre.
miun mielestä pohjalaiset ne vasta venyttellööpi ? jouvut sie elämään paljonnii itäsuomalaisten kansa ? mikä sie ite muuten luulet oikeen olevas, junantuoma kuitennii ? mikä siusta tekköö paremman jotta sie voit meitä miäräillä ?