Kokemuksia raskaana viikolla 35 , hb 87 ja väsyttää
Kommentit (5)
Mullaki hb laskee raskaana ollessa mutta nousee rautalääkkeellä.
odotan jo synnytystä saan silloin lisäverta, aiemmin ei mieluusti anneta. Kysyin vaan onko jollain kokemuksia synnytyksestä alhaisella hb , ja yleensä kuinka jaksoitte loppuajan. Lapsi kuulemma saa kaiken tarvitsemansa ja voi hyvin , uä katsottu kasvua ja napanuora virtauksia.
Pinaattia, paprikaa, kurkkua, porkkanamehua, kaalta, parsakaalta, kokojyväviljaa, kananmunia, persiljaa, mustikoita, lihaa ja kalaa ja jos saatat veriruokia. Jätä maitotuotteet vähemmälle, äläkä nauti niitä ainakaan aterian yhteydessä. Syö myös paljon kaikkea c-vitamiinipitoista ja muista ulkoilla mahdollisimman paljon.
Lisäksi hae tuota Kräuterblutsaftia ja ota ainakin kolminkertainen annos joka päivä. Siitä et todellakaan saa liikaa rautaa, se on sen verran mietoa. Myöskään luonnollinen B-vitamiinilisä (B-complex) ei ole pahitteeksi. Nämä auttoivat mulle parissa viikossa.
Mikään ei auttanut, ja jätinkin sitten rautalääkkeet pois, koska ne sai mun mahan niin kovaksi, että olo oli yhtä tuskaa. Poisjättäminen ei yhtään laskenut enempää hb:tä. Sitten ihan loppuraskaudessa hb vaan nousi yhtäkkiä sataan. Synnytyksessä taas laski, mutta en huolinut lisäverta. Silloin sain sitten tuolla Kräuterblutsaftilla veren nopeati toiselle sadalle ja jälkitarkastuksessa olikin jo ihan normaalilukemat.
no aneeminenhan sinä olet.