Kätilö paikalla
Kommentit (24)
Vierailija:
Sellaista kysyisin, että mitä mahtaa olla " värinä" vatsassa. On siis vauvan liikehdintää, mutta ei tunnu potkuilta.
Olen nyt rv 23, eikä ensimmäisestä lapsesta ollut tällaista tunnetta. Hikasta ei ole kyse.
Tunne tulee muutaman päivän välein. Joskus kerran, mutta esim eilen monta kertaa peräkkäin.
Ajattelisin kuitenkin olevan sikiön liikehdinnästä kyse, vaihtaa esim asentoa.
klö
Minulla on muutaman kerra hulahtanut ihan vetistä nestettä jonkin verran. Valkovuotokin on ihan vetistä, mutta yleensä valkoista. Tämä on ollut ihan kirkasta ja muutenkin kuin vettä. Kun housuj aei ollut jalassa kastui myös reidet ja neste oli tosiaan ihan kirkasta. Myös viime yönä oli sänkyyn kastunut n. 10cm halkaisialta oleva märkä läntti mihin ei kuivuessa jäänyt mitään jälkeä. Voisiko vuoto olla lapsivettä? kun on kuitenkin tapahtunut selkeästi vain tuon kaksi kertaa? Vai voiko valkovuotokin olla ihan noin vetistä/kirkasta? rv.31+1
Cysta on nesterakkula ja tässä tapauksessa aivokammioissa tai niitten välissä. Usein häipyy itsekseen, mutta tílannetta seurataan.
klö
Valkovuotokin voi olla melko vetistä ja runsasta, mutta mielestäni olisi hyvä esim neuvolassa tehtävällä testillä varmistaa, ettei kysessä ole lapsivesi.
klö
jos lapsivettä lorahtaa vähän muutama päivä ennen synnytystä? Lisääkö infektioriskiä? Voiko olla muita vaaroja?
Vierailija:
jos lapsivettä lorahtaa vähän muutama päivä ennen synnytystä? Lisääkö infektioriskiä? Voiko olla muita vaaroja?
Ei muuta vaaraa, mutta infektioriski kasvaa huimasti.
klö
Synnytin elokuun lopussa pienen pojan (3225g ja 47.5cm). Synnytys eteni aika nopeasti joten minulle laitettiin spinaalipuudutus ja se auttoikin hyvin ja synnytys oli miltei kivuton. Ponnistuvaihe kesti 8 minuuttia. Koko synnytyksen kesto oli 5,5 tuntia. Kuitenkin repesin aika pahasti ja gynekologi ompeli tunnin verran ja siitä on jäänyt tuskaiset muistikuvat. Minulle laitettiin maksimipuudutus mutta kuitenkin se ompelu sattui niin paljon. Ilokaasun avulla selvisin jotenkin sen ompelun ajan Repeämät oli emättimen pohjasta saakka. Lisäksi repesin tuohon virtsaputken suulle asti. Sitten tehtiin myös episiotomia. No kuitenkin, olisinkin kysynyt että jos joskus synnytän uudelleen ja jos repeän samallalailla niin onko mahdollista saada parempaa kivunlievitystä? esimerkiksi jos puudutteena olisi epiduraali niin onko sitä mahdollista lisätä ompeluvaiheessa. Onneksi kuitenkin haavat parantuivat suht nopeasti eikä siitä kauheita traumoja kuitenkaan jäänyt mutta kyllä se ompelu kuitenkin jollain lailla jäi kummittelemaan mieleen. Kiitos jos jaksat kommentoida...
T. puolivuotiaan pojan onnellinen äiti
Olen alkanut jälkikäteen ihmetellä sitä, että miksi sitä oksitosiinitippaa piti koko ajan laittaa tippumaan nopeammin ja samalla tehdä supistuksista ihan helvetillisiä? Kun kerran pienemmätkin supistukset avasivat kohdunsuuta, tosin paljon hitaammin. Miksi oli niin kauhea kiire? Eikö tulehdusvaara lapsiveden menosta kasva vasta 24 tunnin kuluttua? Eikö olisi järkevämpää antaa synnytyksen kestää kauemmin, ettei kudoksetkaan joutuisi niin suurelle rasitukselle? Muuten mulla ei ollut synnytyksessä mitään komplikaatioita, miksi olisi pitänyt kiirehtiä.
Olisin kestänyt ilokaasun voimalla varmaan koko synnytyksen, mutta kun oli pakko hilata sitä tippaa ylöspäin?
miksi? osaatko vastata?
Kiitos!
ps en ole katkera, sillä kaksi lastani ovat aivan ihania, jäi vaan muuten vaivaamaan.
Kokonaissynnytyksen kesto alle 2 tuntia.
klö
Yleensä hengitystieinfektio tai yleisinfektio l. sepsis. Oireina lämpö, syömärttömyys, velttous, huono hengittely ja hapetus, kellastuminen, melkein mitä vain voi oireina olla. Hoitona tietenkin antibiootti.
klö
Hei
Synnnytyksestä on jo yli puolivuotta, mutta edelleen mulla on puutunut kohta jalkapohjassa. Tuli synnytyksen yhteydessä, mutta en tiedä mistä, epiduraalista, epparista vai repeämisestä ?
Osaatko sanoa palautuuko pintatunto koskaan ? Puutunut alue on noin euronkolikon kokoinen.
Kiitos jo etukäteen vastauksestasi.
Yleensä pahat repeämät ommellaan leikkaussaliolosuhteissa spinaalipuudutuksessa. Epiduraali ei vaikuta niin alas, joten sen lisäämisestä ei ole hyötyä. Myös pudendaalia voi synnytyssaliolosuhteissa käyttää.
Seuraavalla kerralla uskoisin repeämien olevan jo vähäisempiä. Jos tilanne uusiutuisi, kerro aikaisemmista kokemuksistasi ja pyydä tehokkaampaa kivunlievitystä ompeluvaiheeseen.
klö
Joudun sinne siis edellisen synnytyksen takia, joka käynnistettiin vk 42. Lapsi oli 4kg ja minä hyvin pieni, eli nyt neuvola laittoi lähetteen juuri tämän vuoksi. Onkohan mahdollista, että jäisin jo samantien synnyttämään? Kannattaisiko nyt pari viikkoa siivoilla ja saunoa urakalla, etä kohdunsuulla tapahtuisi jotain?
t. hannah81 rv 36+3
Tipan nostoon on olemassa selkeät ohjeet, joiden mukaan toimitaan. Jos synnytys edistyi kuitenkin, en tiedä, miksi nostamista on jatkettu. Kyllä riski infektioon alkaa kasvaa jo 12 h kuluttua vedenmenosta. Paras olisi, jos olisit kysynyt toimintaan perustelua jo synnytyksessä tai pian sen jälkeen. Näin jälkeenpäin on vaikea arvailla.
klö
Kolmas lapsi tulossa ja rv 39+4. Aikaisemmissa synnytyksissä limatulppa on irronnut paria päivää ennen synnytystä. Irtoaako limatulppa aina etukäteen? Alavatsaa särkenyt, mutta ei varsinaisia supistuksia ole ollut. Milloin syynnytys viimeistään käynnistetään?
emätimessä pallukkaa kuoppaa ja monttua. Käykö kaikille näin vai onko poikkeavaa? Iso episiotomia tehty. Montut ja muut epämääräisyydet samalla puolella. Mitään ei taida olla tehtävissä? Synnytyksetä nyt vuosi, jälkitarkastuksessa ei sanottu mitään.
En mitenkään osaa yhdistää puutunutta kohtaa liittymään synnytykseesi. Mistään tavanomaisesta ei ole kysymys. Kannattaa joskus mainita lääkärille, vaikka asia ei varmaankaan vaarallinen olekaan.
klö
Synnytystapa-arviossa tehdään painoarvio sekä ultraäänellä että käsituntumalla ja arvioidaan lantiosi koko. Jos kyseessä on suurempi lapsi kuin edellinen, saatetaan alkaa jo silloin käynnistää, ei muussa tapauksessa.
Elele aivan normaalisti sinne saakka.
klö
Sellaista kysyisin, että mitä mahtaa olla " värinä" vatsassa. On siis vauvan liikehdintää, mutta ei tunnu potkuilta.
Olen nyt rv 23, eikä ensimmäisestä lapsesta ollut tällaista tunnetta. Hikasta ei ole kyse.
Tunne tulee muutaman päivän välein. Joskus kerran, mutta esim eilen monta kertaa peräkkäin.