Naapurin mies ajaa kännissä, puutunko asiaan?
Ei tunneta muuta kun moikataan rapussa ja pihalla kun joskus naapurit grillaavat niin olen istunut seuraksi. Viimeksi tuo mies joi 8 kaljaa ja lähti k-marketista 2 kilometrin päähän hakemaan lisää, autolla. Mies on isokokoinen ja alkoholisti joten en tiedä vaikuttaako hänellä tuo 8 kaljaa mihinkään (0,33 litran tölkkejä) ?
Mitä pitäisi tehdä? Satun tietämään että poliisille kun soittaa niin he tarkistavat aina soittajan nimen. Jouduin soittamaan rotanmyrkystä mitä pihaamme oli levitetty ja ensimmäisenä kysyivät nimeni.
Auto näytti pysyvän hyvin hallinnassa eikä ole tietääkseni telonut ketään.
Kommentit (16)
No mietipä sitä, kun se eka kerran ajaa jonkun lapsen lyttyyn! Oisko pitänyt puuttua!! Hmm.
Samaa mieltä kakkosen kanssa. Joku kerta tuhoaa jonkun elämän kännissä.
No jos sä näet tollasta,niin sittenhän se on sun velvollisuus.Eks niin?Hirveän vaikeaksi tilanteen tekee se,että poliisi kysyy sulta suostutko todistamaan jos ne ei sitä onnistu nappaamaan.
Anna sille pillua, niin loppuu kännääminen
Ymmärrän,että tilanne on vaikea.Pystytkö elämään sen seikan kanssa jos joku kuolee?Ajatteletko sitten,että olisit voinut puuttua?Oon ollut samassa jamassa,kuskina oli perheenjäsen...
Tottakai soitat häkeen ja annat auton rekkarin niille. Jos vielä tiedät minne ajoi niin kerrot senkin.
Täytyy kai soittaa jostain prepaid-liittymästä sitten. Tuon tyypin vaimon olen nähnyt pari kertaa silmä mustana mattoja tamppaamassa niin en _todellakaan_ halua jäädä kiinni että olen soittanut, koska en tiedä saisiko mahdollisesti jonkun raivokohtauksen. Sanon nopeasti auton rekkarin, tyypin nimen, mihin meni ja suljen puhelimen?
Mutta sanokaa joku joka juo paljon, tuntuuko n. 185cm/110-120kg miehessä 8 tölkkiä missään?
En halua että kukaan kuolee, tuo määrä vaan ei tuntunut vaikuttavan hepun käytökseen mitenkään. Itsellä vähintäänkin askel heiluisi tuosta määrästä.
Kyllä se on liikaa.Voit soittaa ihan omasta numerosta ja kerrot missä liikkuu.Jos et halua todistaa,niin ei ne pakota.Ei sun nimi tule esille naapureille.
Soita anonyymi ilmoitus,niin ei tule ongelmia sulle naapureitten kans
Poliisi kysyy, että lähdetkö todistamaan, mutta jos vastaat, että mieluimmin ei, niin asia on sillä selvä.
Syyllinen ei saa missään vaiheessa tietää, että kuka soitti, joten rohkeasti vaan luuri käteen, jos aihetta on.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 18:03"]Täytyy kai soittaa jostain prepaid-liittymästä sitten. Tuon tyypin vaimon olen nähnyt pari kertaa silmä mustana mattoja tamppaamassa niin en _todellakaan_ halua jäädä kiinni että olen soittanut, koska en tiedä saisiko mahdollisesti jonkun raivokohtauksen. Sanon nopeasti auton rekkarin, tyypin nimen, mihin meni ja suljen puhelimen?
Mutta sanokaa joku joka juo paljon, tuntuuko n. 185cm/110-120kg miehessä 8 tölkkiä missään?
En halua että kukaan kuolee, tuo määrä vaan ei tuntunut vaikuttavan hepun käytökseen mitenkään. Itsellä vähintäänkin askel heiluisi tuosta määrästä.
[/quote]
Ei ne poliisit nyt varmaan sille kerro kuka soitti. Varmista vielä puhelussa ettet halua henkilön tietävän että sinä soitit tai mitään mikä viittaa sinuun.
Tietenkin soittaisin poliisille välittömästi.
Rattijuopot ovat moraalittomia kusipäitä jotka kuuluvat vankilaan.
Soittajan nimi ei tule ilmoituksen kohteen tietoon.
Mää oon ilmottanu heittelehtivästä autosta liikenteessä, eikä ne mitään nimiä kysyny. Ehän mää ois ees tienny! Seuraavan kerran ku hoksaat et se lähtee juomisen jälkee ajeleen, nii puhelin kouraan ja 112. Sitten kerrot mihin suuntaan lähti ja rekkarin jos tiiät.
Soitat poliisille kun näet että se lähtee kauppaan. Kerrot että tiedät sen tulevan takaisin hakemasta kaljaa joten voivat käräyttää sen pihalta.
Täytyykö tuota edes mietiskellä? Rattijuopot pitää saasda pois liikenteestä siksi että ovat muille ihmisille vaarallisia. Jos et reagoi niin olet itsekin vastuussa tapahtuvasta.
Rattijuopumukseen PITÄÄ aina puuttua!