aPUA, 11v 7kk söi koirankakkaa pyörätiellä
Ääh, mitä teen?
Tulimme kävelyltä ja lapsi ehti ottaa koirankakkapötkäleen kätensä ja siitä suuhun ja pureskeli. Ehdin suurimman osan ottaa pois mutta kun hätääntyneenä touhotin niin lapsikin alkoi huutaa ja ei varmastikaan tullut kaikki murut ulos, nieli ne.
Juoksimme kotiin, pesin väkisin suun ja maitoa juotin 2 desiä. Pitääkö soittaa neuvolaan vai myrkytyskeskukseen vai minne?
Apua, tosi hätä. Lapsi itse on pirteä ja leikkii...
Kommentit (9)
Eiköhän tuo sunkin lapsukainen lopeta kun on jo kohta yläasteelle siirtymässä...
jotain on kyllä vialla, mutta neuvola ei taida olla oikea osoite. menkää psykiatrille.
Jos taas kyse on 1-vuotiaasta, älä panikoi. eihän tuosta nyt saa kuin korkeintaan mahanpuruja, tuskin niitäkään. Maitohappobaktreereita voit antaa varmuuden vuoksi. Linnun- ja kissankakassa voi olla tauteja mutta koiran p. on aika turvallista :-)
kehitysvamman takia voi 11v käyttäytyä kuten 1v.
Ehkä olis ap:n kannattnut laittaa vaan että lapsi kakkaa söi niin ei olis tullut ilkeilyjä.
Mutta jos lapsi on ihan " terve" ja syö salaa kakkaa 11vuotiaana kun äidin silmä välttää..hmm...
Jos kakka oli kovaa ja valkoista, ei mitään hätää paitsi että se on viime syksyistä ja siinä voi olla munia, joista kuoriutuu hyönteisiä.
Vetelä kura-kakka on pahempi, siinä on itsessään vielä koiran omaakin ulostusnestettä. Toisaalta se on niin tuore ja talvella ei juuri bakteereja vielä ole ehtinyt iskeä kakkaan. Silloin anna maitohappobakteeri ja toivo, että tulee aikanaan ulos. Ripuli voi tulla ja pahimmillaan salmonellaa tms. Seuraa tilannetta.
Ruskea pötkäle on käsittääkseni pahin, siinä on vielä bakteeritoimintaa jäljellä, sekä koiran suolistosta että luonnosta tullutta. Älä anna maitohappobakteeria, sen sijaan vaikka luumusosessa pari ruokalusikallista, vetää vatsan löysäksi ja syöty kakka tulee nopeammin ulos.
Kommenttini oli ala-arvoinen. Anteeksi ap.
Nolo 14 lukee tästä lähtien koko ketjun...
eikö ap:n muksu ollut 1v ja risat?
Mitään kauhean vakavaa siitä tuskin seuraa.
Tosin vaikka joku muu väittikin koirankakassakin voi olla " vaaroja" mm. koirilla on matoja ja kyllähän kakasta löytyy munia.
Mutta jos koiranomistaja on madotuksesta huolehtinut niin noita matojakaan ei pitäisi olla.
Aika vanha toi lapsi kyllä on kakkaa syömään