Suositelkaa hyvä ravintola Tallinnassa!
Ja hyvällä tarkoitan että on tietenkin ihanaa ruokaa ja myös sijainti mieluiten vanhassa kaupungissa ja sellainen jossa voisi illalla syödä ulkona, esim. sisäpiha tai sitten vain kadun varsi. Ja samalla katsella ihmisiä.
Kommentit (18)
Cru, siellä on kiva sisäpiha, missä on kesällä kiva syödä. Mutta jos ei haittaa pieni bussimatka, niin suosittelen NOAa.
Leibissäkin voi syödä puutarhassa kauniilla säällä ja ruoka on hyvää.
Hitsi, nimeä en saa nyt mieleen, mutta sijaitsee Helsinki-baarin vieressä. Aivan mielettömän hyvät ruuat on siellä! Neljä kertaa tullut käytyä. Viime viikollakin sieltä hyvät ruuat sai. Jos ylös asti menee syömään niin saa alkudrinksun, jotain väkevää viinaa. Hyh. Mutta ehdottomasti suosittelen Helsinki-baarin viereistä ravintolaa. Nimi kielenpäällä mutten saa mieleen :D
Kiitos, tulipa paljon ehdotuksia, täytyy alkaa googlettaan näistä.
Edellämainituista ainoastaan Olde hansa on tuttu.
Tulevana viikolnloppuna ollaan menossa, joten odotettavissa lämmintä säätä. -ap
[quote author="Vierailija" time="11.08.2015 klo 19:07"]Hitsi, nimeä en saa nyt mieleen, mutta sijaitsee Helsinki-baarin vieressä. Aivan mielettömän hyvät ruuat on siellä! Neljä kertaa tullut käytyä. Viime viikollakin sieltä hyvät ruuat sai. Jos ylös asti menee syömään niin saa alkudrinksun, jotain väkevää viinaa. Hyh. Mutta ehdottomasti suosittelen Helsinki-baarin viereistä ravintolaa. Nimi kielenpäällä mutten saa mieleen :D
[/quote]
Talukõrts oli paikan nimi! Pienellä etsimisellä löysin :)
Riippuu täysin, etiikö lounas vai illallispaikkaa ja mitä hintaluokkaa
Mä voisin kans ottaa pari ehdotusta, sellanen vähä Amarillo -tyyppinen edullinen monipuolinen perusrafla lounaalle keskustasta vois olla jees.
Ribe jos etsii finediningia josta maksaa amarilloruuan verran. Erinomainen paikka.
Clayhills Gastropib. Uusi paikka vanhassa kaupungissa, kadun varressa kiva terassi. Hyvät ruuat ja juomat. :)
[quote author="Vierailija" time="11.08.2015 klo 19:17"]
Riippuu täysin, etiikö lounas vai illallispaikkaa ja mitä hintaluokkaa
[/quote]
Illallispaikka nimenomaa hakusessa. Hintaluokalla ei väliä, kunhan on ihana ruoka ja miljöö. -ap
En suosittele, koska en halua että siitä tulee turisturysä. Mene ap hesburgeriin.
Sfäär Resto&Store, Mere pst 6E.
Ei välttämättä ihan sen tyylinen mitä etsit, mutta suosittelen kokeilemaan! Ravintola vaatekaupan keskellä, tunnelma kivan rento ja vähän boheemi. Ruoka on loistavaa ja edullista, vakkaripaikkani kun käyn Tallinnassa. Ei sijaitse vanhassa kaupungissa, mutta ihan lähellä Rotermannin korttelin kupeessa.
Joku jo ehdottikin Lusikas, sama täältä. Kannattaa tehdä pöytävaraus.
Rataskaevu 16