Onnellisuus on valinta
Kuinka onnelliseksi ihminen tulisikaan, jos hän malttaisi jättää lukematta/katsomatta uutisia päivittäin?
Oletteko huomanneet kuinka masentavia monet uutiset ovat?
Miksi siis luemme niitä päivittäin?
Kauanko arvon palstalaiset olette pisimpään olleet seuraamatta maailman menoa?
Kommentit (7)
Aivan, ja yksi onnea huomattavasti lisäävä seikka on pysytteleminen etäällä arvostelevista ja ilkeistä henkilöistä.
Ai että pää pensaaseen vaan?
Tuohan on itsensä huijaamista.
Kyllä minä haluan tietää, missä mennään ja mitä on odotettavissa. Äänestämisen suhteen juuri tuollaiset perusteet äänelleen ovat idioottimaisinta, mitä ihminen voi tehdä.
Toisaalta tehän olette sitten niitä lampaita, joita myös hyödyllisiksi idiooteiksi kutsutaan.
[quote author="Vierailija" time="17.08.2015 klo 19:47"]
Ai että pää pensaaseen vaan?
Tuohan on itsensä huijaamista.
Kyllä minä haluan tietää, missä mennään ja mitä on odotettavissa. Äänestämisen suhteen juuri tuollaiset perusteet äänelleen ovat idioottimaisinta, mitä ihminen voi tehdä.
Toisaalta tehän olette sitten niitä lampaita, joita myös hyödyllisiksi idiooteiksi kutsutaan.
[/quote]
Jos ihmiset eivät suojaa (mikäli vain mahdollista) itseään omien itse toteamiensa rajojensa mukaisesti ja lopulta menettävät tämän maailman kaiken pahuuden vuoksi mielenterveytensä, mikä tulee sivumennen sanottuna kalliiksi sekin, niin ketähän se hyödyttää. Ja millä logiikalla sinä saat tähän äänestyksetkin vedettyä, sillä minä ainakin äänestän ja teen sen tarkan tutkiskelun ja harkinnan pohjalta. Sen tehdäkseni minun ei tarvitse lukea pohjia myöten tämän maailman kaikista kamaluuksista on daily basis ties mistä roskapäivälehdistä, sillä aikuisena ihmisenä tiedän kyllä jo kaikki oleelliset perusteet maailmanmenosta. Mutta mässää sinä sosiaalipornolla jos haluat. Oletko koskaan huomannut sen mahdollisia vaikutuksia itsessäsi...
Tämä hedonistinen aikakausi tuottaa juuri ap:n kuvaamia yksilöitä. En näe siinä mitään tavoittelemisen arvoista.
[quote author="Vierailija" time="17.08.2015 klo 19:58"]
Tämä hedonistinen aikakausi tuottaa juuri ap:n kuvaamia yksilöitä. En näe siinä mitään tavoittelemisen arvoista.
[/quote]
Niinkö? Saat hedonisminkin sotkettua asiaan, johon se ei mitenkään edes liity. Onnellinen ihminen on hyvä puoliso, hyvä äiti/isä, ystävä, työkaveri jne. joten siinä on jo paljonkin kertautuvaa hyvää vaikutusta, kun miettii kuinka onnellinen, herkkä ja lempeä ihminen kohtelee lähimmäisiään.
Ympärillä olevat normit luovat melko hyvän mahdollisuuden onnistua ja olla onnellinen. Elämme liberalismissä, jossa jokaisella ihmisellä on mahdollisuus onneen..on mahdollsuus osallistua yhteiskunnassa käytävään keskustelluun vaikka somessa; voimme oppia uusia taitoja, vaikka kansalaisopiston kursseilla, voimme käydä psykoterapiassa, joka on nykyään kelakorvauksen piirissä, jossa yksilö oppii tuntemaan itsensä, on olemassa lukuisia mahdollisuuksia olla onnellinen..markkinat ovat täynnä onnea, jos vaan on riittävästi mielikuvitusta
No pari-kolme vuotta nyt. Välillä saan kyllä kuulla kommentteja tyyliin "etkö seuraa uutisia". No en seuraa. Kivempi olla pihalla kaikesta :D ja olen onnellinen omassa pikku kuplassani :)
Olen kuitenkin työelämässä ja kk-tutkintoa vastaavassa työssä. Väkisin kuulen välillä kaikkea negatiivista maailmalta, mutta itse en tarkoituksella lue tai katso mitään uutisia. Politiikankin seuraamisen lopetin. Äänestän vain vihreistä jotain kivan oloista naista, enempää en asialla päätäni vaivaa.
Kotona katselen akvaariota ja nautin rauhallisuudesta. Tai sitten vietän aikani mökillä metsässä.
N26