Huuliherpes ei lähde pois..
Onko tämä ees huuliherpes? Ollu jo 3 kk. Alkoi kyllä ihan tyypillisinä rakkuloina. Ne lähti pois ehkä viikossa, mutta vieläkin tuossa on tuommonen punanen vähä finnin näkönen ja kokonen näppy ylähuulessa... välillä kirveltää ja välillä ei. Lääkerasvoja en oo enää sen rakkulavaiheen jälkeen laittanu, mut kokeillu oon hunajaa, bepanthenia ja blistexiä. Onko kellään kokemusta tämmösestä? Mikä auttoi ja kauanko kesti?
Kommentit (18)
Hoidan huuliherpeksen lääkärin määräämillä Aclovir-pillereillä. Paranee muutamassa päivässä.
[quote author="Vierailija" time="11.08.2015 klo 10:55"]Mitä on l-lysiini?
[/quote]
Tuota lysiiniä uskaltais varmaan testata, vaikka imetänkin. Aclovirit sun muut suun kautta otettavat viruslääkkeet on imetysaikana kielletty. /aloittaja
En usko, että kyseessä on huuliherpes. Rakkulavaiheen jälkeen siihen saattaa jäädä joko rupi tai pieni punainen jälki, mutta kuvailemasi finnin kaltainen näppylä ei oikein sovi taudinkuvaan. Nimimerkillä kokemusta huuliherpeksestä on yli 20 vuoden ajan..
No mikähän se sitten vois olla... Aluksi oli kyllä ihan niinku huuliherpes.. mullaki sitä on ollu jo kersana ekan kerran, joten uskon tunnistavani.
On siis lähinnä semmonen kuin justiin tulossa oleva finni joka on vielä ihon alla eikä oo millään tavoin puristettavissa. /ap
Eikös ole niin että jopa 80% aikuisista on huuliherppes? No, itse olen siltä säästynyt koska en ole koskaan ketään suudellut.
M-30v.
[quote author="Vierailija" time="11.08.2015 klo 17:41"]Eikös ole niin että jopa 80% aikuisista on huuliherppes? No, itse olen siltä säästynyt koska en ole koskaan ketään suudellut.
M-30v.
[/quote]
:,D Mä olinki kova "suutelija" jo 6-vuotiaana.. tämän siitä sitten sai!
Olisko sitkeä huuliherpes? Itselläni oli oikea huuliherpeskierre nuorimmaisen syntymän jälkeen... :( Luultavasti synnytyksen ja veren menetyksen myötä alentunut vastustuskyky aiheutti kierteen, lisäksi vanhemmat lapset sairasteli tuohon aikaan paljon mikä myöskin varmasti vaikutti vastustuskykyyn... En osaa kyllä auttaa muuten kuin koita syödä monipuolisesti ja aloita b-vitamiinikuuri. Jos imetyksen aikana saa käyttää Berex Pro-valmistetta niin käytä sitä säännöllisesti (sisältää myös sinkkiä, joka parantaa vastustuskykyä). Itse koin tuon kierteen aikanaan aivan kauheana stressinä, kun oli pieni vauva ja huuli kukki vähän väliä :( Piti varoa ettei tartu vauvaan ja kierteen vuoksi normaali läheisyys vauvan kanssa kärsi todella. Toivottavasti sinä pääset vaivasta eroon nopeaa!
Mulla lähti sitkeä huuliherpes juurikin useammalla aclovirit-kuurillä putkeen. Nyt ollutkin poissa jo useamman vuoden.
Suosittelisin käymään lääkärillä ja kysymään. Osaa sanoa onko huuliherpes ja antamaan hoito-ohjeen.
Nuo reseptilla olevat tablettihoidot on oikeasti hyviä eli kannattaa harkita imetyksen jälkeen jos tuntuu huuliherpes puhkeavan toistuvasti.
Kiitos! Mä oon miettiny ku on niin valvottava vauva, että oisko se vieny vastustuskykyä multa.. siis ihan univelka riittää kyllä varmaa sekottamaan kroppaa. Nyt on ikää 5 kk tuolla. Mä syön monivitamiinia, mutta pitää koittaa ottaa joku b-vitamiinivalmiste vielä siihen rinnalle.. ja lisäsinkkiä. Jos ei tämä tästä ala taittumaan, niin pitää varmaan lääkärissä käydä ja sit tosiaan imetyksen jälkeen se tablettikuuri... /ap
Kokemuksia sitkeästä huuliherpeksestä kaipaan!