Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Trauma puolen vuoden takaa. Milloin terapiaan?Lääkäreitä?

Vierailija
10.08.2015 |

Todella takana on liikennetrauma. Olen viime aikana ollut herkempi kuin aikoihin. Silloin tällöin näen välähdyksiä tilanteesta ja sydän tykyttää kahta sataa, säikähdän tavallaan uudelleen tilannetta.
Elämää suuremmat kysymykset pyörivät päässäni. Pohdin ja takerrun liikaa esimerkiksi Iltalehden järkyttävin uutisiin ja pyörittelen niitä päässäni joskus yölläkin.
Pitäisikö minun mennä terapiaan ja mitä sielä tehdään/auttaisiko se jotenkin? Onko nämä normaaleja tuntemuksia?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa, että et ole päässyt yli traumasta. Ulkopuolisen kanssa keskustelu voi auttaa jo muutaman kerran jälkeen, jos taustalla ei ole sinulla muuta psyykeongelmaa. Googleta traumaterapiakeskus, hyvää infoa. Apua kannattaa lähteä hakemaan mielenterveystoimistosta tai kriisikeskuksesta. Riippuu mitä palveluita kunnallasi on tarjota. Aina voi soittaa ihan terveyskeskukseen ja kysyä neuvoa sieltä, osaavat varmasti ohjata oikeisiin palveluihin.

Vierailija
2/4 |
10.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäisin vielä, että kokemuksesi ja tuntemuksesi ovat normaaleja trauman jälkeisiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos sinulle!

Vierailija
4/4 |
10.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan normaalia. Mä annoin itselleni 4 kk aikaa sairaalasta pääsyn jälkeen. Päätin, että jos en 4:ssä kuukaudessa pääse eroon painajaisista, ahdistuksesta, pelkotiloista ja yllättävää kyllä myös itsetuhoisista ajatuksista, varaisin ajan lääkäriin. Niin sitten tein ja sain lähetteen psykoterapiaan. Auttoi kyllä, kun sai käydä läpi tapahtunutta ja puhua myös niistä tunteista, joilla en halunnut rasittaa läheisiäni. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan seitsemän