Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vanhemmuudesta

Vierailija
16.08.2015 |

Maanantaina puhutaan vanhemmuudesta sanomatalossa toisenlaiset äidit-tapahtumassa. Siis vanhemmuudesta puhutaan äitiyden näkökulmasta? Koko nimi ja asetelma kertoo kaiken edelleen vallitsevasta äiti-myytistä. Yhtä naurettavaa keskustelua, kuin Sipilän yhteiskuntasopimuksen vääntö vain miesvoimin. Ainoana takapiruna Paula. Nyt Paula on vaihtunut Jani Toivolaksi. Hän onkin se ainut oikea kertomaan mies/isä näkökulmaa keskusteluun. 

Nostan suurta hattuani Janille monessakin mielessä, mutta hän on yhtä pätevä kertomaan isyydestä, kuin Lehtomäki yrittäjyydestä. 

Miksi koko tapahtuman nimi ei voi olla rehellisesti äitiys? Vai onko niin, että sanoma konserninkin näkemys vanhemmuudesta on äitiyttä? Ja te provosoituneet äitimyytin puolestapuhujat voisitte kokeilla ajatusleikkinä vaihtaa asetelma toisin päin. Mitä jos vanhemmuudesta olisikin keskustelemassa pelkät isät toisenlaiset isät teemalla. 

 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
16.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.08.2015 klo 00:17"]Mitä jos vanhemmuudesta olisikin keskustelemassa pelkät isät toisenlaiset isät teemalla. [/quote]

Sehän olisi tosi jees.

Eiköhän tuo ole ihan kaupallinen tapahtuma mainostamassa samannimistä tv-sarjaa? Sarjaa, joka käsittelee vanhemmuutta pääasiassa äitien näkökulmasta, kuten nimestäkin voi päätellä. En ole sarjaa seurannut kuin pari hassua jaksoa, mutta iskäteemainen voisi olla virkistävää vaihtelua!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kolme