Pitääkö juustokakkuvuoka "vuorata"?
Olen aina ennen juustokakkua tehdessäni laittanut leivinpaperisuikaleen myös reunoille. Onko tuo vuoraaminen tarpeellista? Lähtekö kakku irti jos leivinpaperia ei ole?
Kommentit (4)
[quote author="Vierailija" time="04.07.2015 klo 16:26"]
Lähtee hyvin, kun varovasti veitsellä irrottelee. Kun vaan varoo naarmuttamasta pinnoitetta. Käytä vaikka muovista kertakäyttöveistä.
[/quote]Olipa hyvä idea, kiitos! En varmaan olisi itse tajunnut irrotella veitsellä vaan olisin tylysti repinyt vuoan irti.
ap
Rypsiöljyä voi myös sivellä ohuesti vuoan sivuille jolloin ne irtoavat helpommin. se vaan värjää hieman niitä kakun laitoja jossain kakkutyypeissä joten ei ehkä kaikille kakuille sovi. testaa ensin jos ulkonäkö on supertarkkaa.
Olen itse käyttänyt leivinpaperia niin, että pingotan sen vuoan reunojen ja pohjan väliin. Reunoille en laita mitään. Irtopohjakakkuvuoka irtoaa ihan sievästi, kun renkaan avaa. Teen kylmiä juustokakkuja.
Lähtee hyvin, kun varovasti veitsellä irrottelee. Kun vaan varoo naarmuttamasta pinnoitetta. Käytä vaikka muovista kertakäyttöveistä.