Sisällissota syttyy, kun monet Suomessa ilman ihmisarvoa
Kommentit (7)
Juu. Mutta onhan ihmisillä nyt hyvin. Kukaan ei kuole nälkään.
Jotkut vanhukset ei saa edes kunnolla ruokaa vaan todella niukat annokset... Mutta joo meillä menee hyvin niin kauan kun ne ei kuole nälkään ... -.-
Vanhuksilla on todella kurjaa, mutta ne ei itse jaksa pitää puoliaan ja nuoret ei viitti niiden takia.
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 20:44"]
Vanhuksilla on todella kurjaa, mutta ne ei itse jaksa pitää puoliaan ja nuoret ei viitti niiden takia.
[/quote]
Niin nykyään perheet eivät halua pitää huolta vanhuksista. Toista se on somaleilla. Heillä vanhukset asuvat perheen kanssa. Myös muissa afrikkalaisissa kulttureissa vanhukset otetaan kotiin asumaan ja huolehditaan. Täällä se on kauhistus. Ennen rakennettiin syytinkimökki ja vietiin sinne ruokaa. Vain köyhät joutuivat pitämään vanhukset kotonaan.
Tupakka-askin hintaan tulee korotus. Ei haittaa!
Oletteko menettäneet omatoimisuutenne? Luonto tarjoaa ruoanhankintamahdollisuuksia ja loput voi viljellä itse kun vain viitsii.
Mitä eriarvoistumista? Luovuuden, kekseliäisyyden, kädentaitojen yms puutettako vain?
Sairailla on vaikeampaa, mutta eiväthän he taida jaksaa aloittaa sisällissotaakaan?
Tulee jo siitä, että omasta työstä ei voi hyötyä, vaan rahat menevät esim. Kreikkaan tai mamuille. Kuka sitä muiden hyväksi töitään haluaa tehdä?
Näin siinä on tupannut käymään kautta aikojen.
Ihmiset ottavat paskaa niskaansa vain tiettyyn rajaan saakka. Pinnan pituus näyttää riippuvan leveysasteista... täällä se on pisin.