Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

rv25 ja lenkillä supistaa

Vierailija
21.07.2015 |

Onko siitä käytännössä mitään haittaa jos koko kävelylenkin ajan on sellanen kestosupistus päällä?

Keskeltä vatsaa navan kohalta teki kipeää kun kävelin ja vatsa kovana.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omaa kehoa kannattaa kuunnella. Kivuliaat supistukset noilla viikoilla ei kuulosta hyvältä. Itse lenkkeilisin hieman rauhallisemmin, jos oikein supistaa.

Vierailija
2/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinun kehosi yrittää kertoa, että pitää hidastaa vauhtia.

Kannattaa ottaa asia esiin neuvolassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko, että mitään vakavaa. Minulla oli samaa ja lopussakin, vaikka halusin vauvan jo syntyvän ja lenkillä supisti niin maan perkeleesti niin ei siitä mitään apua ollut :) Toki kannattaa mainita neuvolassa, mutta jos supistukset (tai supistus) loppuu heti kun rauhoitut niin ei hätää. Varmaan tahtia kannattaa myös vähän hidastaa. Oletan kyllä tässä, että puhutaan sellaisesta pienestä kivusta? (minulla vähän nipisti ja vatsa oli ihan kivikova koko lenkin, mutta ei ne sellaisia kunnon supistuksia kuitenkaan olleet, jotka pakottavat pysähtymään ja pistävä kierimään maassa :) )

Vierailija
4/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten aiemmat sanoivat, kuutele kehoa ja ota puheeksi neuvolassa. Ota rennommin. Minua supisteli joskus töissä kun oli rankka päivä (seisomatyö) ja se oli sitten merkki siitä että istun alas hetkeksi. Töistä jäin pois viikolla 32.

Vierailija
5/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta tuntuu että oon koko raskauden ottanutkin kovin rauhallisesti.
Niinpä jotenki innostuin lenkkeilystä nyt kun se on vähän jäänyt.
Eilen tein tunnin lenkin eikä supistellut.

Tänään alkoi melkein heti kun lähin kävelee ja tein lyhyemmän lenkin.

Eilen tein

Vierailija
6/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olin seisomatyössä. Rv25 oli koko viikon supistuksia töissä, ei kivuliaita, mutta tuntuivat kuitenkin. Ajattelin että ne oli niitä harjoitussupistuksia vaan. Ei ollut :( Ottakaa iisisti ja käykää aina tarkistuttamassa KAIKKI erikoiset tuntemukset. Aina aina aina. Aina :`(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tulee paljon, käy tarkistuttamassa kohdunsuu lääkärillä. Minulla oli parhaimmillaan jatkuvasti tuollaisia vähän kipeitä. ei tehneet muuta kuin harmittivat. Kipeät supistukset olikin sitten ihan eri juttu. Jos kohdunsuu on ok niin sitten vaan lenkille! Ei ole pakko levätä jos ne on vaan kohdun pikku kramppeja. Toisilla supistaa vaan herkästi.

Vierailija
8/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla alkoi joskus puolen välin jälkeen sattua hyvin lievästi alamahaan jos yritin käydä reippaalla lenkillä. Ei ollut kova kipu, lähinnä epämiellyttävä. Jätin lenkkeilyt pois. Sitten alkoi sattua ihan vain normaalissa kävelytahdissakin. Tai kiristämään. Tai nipistämään. Tai mitälie. Ei ollut edes mikään kunnon supistus. Lopulta kivuttomasti meni ihan vain etanavauhti. Oikeasti etanavauhti. Töpöttelin sellaisia tipuaskelia ja pysähdyin välillä huilimaan. Neuvolan mukaan pitäisi liikkua koska se on hyväksi, mutta vastahakoisesti myönsivät että kehoaan pitää kuunnella. Mutta kukaan ei huolestunut, ja miksi olisikaan, kun ei se yleensä mitään tarkoitakaan. Mutta minun lapseni syntyi 3kk etuajassa ilman sen kummempia varoituksia, kuin nuo kivut kävellessä. Niin että kehoaan kannattaa kuunnella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.07.2015 klo 22:42"]Itse olin seisomatyössä. Rv25 oli koko viikon supistuksia töissä, ei kivuliaita, mutta tuntuivat kuitenkin. Ajattelin että ne oli niitä harjoitussupistuksia vaan. Ei ollut :( Ottakaa iisisti ja käykää aina tarkistuttamassa KAIKKI erikoiset tuntemukset. Aina aina aina. Aina :`(
[/quote]

Syntyikö ennenaikaisesti ?

Vierailija
10/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin mietin tänään samaa asiaa, rv 25 täällä mennään. Jos kävelen reippaasti tai enemmän niin maha pinkeänä pitkän aikaan, vaikka lepäilisikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sun kroppa ei oo tottunu tommoseen lenkkeilyyn niin ei sais kesken raskautta alottaa yhtäkkiä...

Vierailija
12/12 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö se kuitenkin pitäis olla hyväks vauvalle ja auttas jaksamaan synnytyksen paremmin.

Täytyy sanoa että tuntuu niin hyvältä kuitenkin kävellä, vaikka tuo vatsan kovettuminen ei tuntunutkaan kivalta.

Mutta enskerralla rauhallisemmin :)
Ap