Aspirin, Burana, Ketorin?
Kommentit (7)
Mun vatsa ei kestä Buranaa. Aspiriini ei ole tuttu. Vastaava, jonka tunnen, taitaa olla Disperin. Se on hemmetin hyvä lääke, ei tule vatsa kipeäksi. Varsinkin menkkoihin hyvä, sillä se irrottaa veren nopeammin liikkeelle ja kipu lakkaa siihen. Burana taas estää verenvuotoa. Ketorinia en tunne.
Riippuu mihin tarkoitukseen ja minkälaiselle henkilölle. Aspiriinia ei kai tosin hirveästi enää suositella kipulääkkeeksi.
jonkinlaiseen päänsärkyyn. Mä en oo saanu mitään selvää vastausta mikä tämä mun päänsärky on. Yks sanoo yhtä ja toinen toista. pää on kuvattu että mitään vakavaa se ei ole. ota nyt sitte selvää onko se migreeniä vai jännityspäänsärkyä vai molemmpia tai ei kumpaakaan.
perusterve ihminen muuten. sinänsä hankalaa kun tulehduskipulääkkeet ärsyttää vatsaa jos käyttää monta päivää peräkkäin ja parasetamoli ei auta mitään ei edes 1g annoksella, tyhjään vatsaan ehkä vähän vaikuttaa.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2015 klo 20:38"]
jonkinlaiseen päänsärkyyn. Mä en oo saanu mitään selvää vastausta mikä tämä mun päänsärky on. Yks sanoo yhtä ja toinen toista. pää on kuvattu että mitään vakavaa se ei ole. ota nyt sitte selvää onko se migreeniä vai jännityspäänsärkyä vai molemmpia tai ei kumpaakaan.
[/quote]
Migreenin ja jännityspäänsäryn erottaa kyllä toisistaan aika helposti. Jännityspäänsäryssä kevyt liikunta usein auttaa, migreenissä sitä ei kestä ajatellakaan. Migreenipotilas ei siedä kirkasta valoa tai kovia ääniä, kun taas jännityspäänsärkyä ne eivät pahenna.
Välillä päänsärky on puristavaa. Liikkeellä olo tuntuu tosiaan helpottavan. Mutta sitten on tämä toinen päänsärky joka esiintyy vasemmalla puolella noin kulmakarvan kohdalla on helvetin pirullinen eikä siihen tunnu auttavan mikään.
Päänsärkykartoitus:
http://www.tohtori.fi/?page=5277649
tuolta saa osviittaa, mikä päänsärky ois kyseessä. Ja vastauksena kysymykseen, on kovin yksilöllistä, mikä lääke auttaa parhaiten. Mulla noista mikään ei auta migreeniin yksinään, pitää ottaa lisäksi parasetamolia 1g. Jos sulla piirteitä migreenistä, käynti neurologilla olisi hyväksi, niin saat oikeat lääkkeet.