Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Shoppailuapua käsilaukkuun (Suomesta/ulkomailta/merkki)

Vierailija
18.06.2012 |

Olen ostamassa itselleni vähän parempaa käsilaukkua. Vaihtoehtoina Longchamp, Furla, Mulberry. Ehkä myös Burberry tai Prada.

Netistä olen katsellut ja muutaman mieluisen mallin löytänyt.

Nuohan on kaikki merkit ehkä enemmän ja vähemmän tätimerkkejä niinkuin tältä palstalta joskus luin :) mutta kannattaako ostaa Helsingistä vai ulkomailta? Olen menossa tänä vuonna Lontooseen, Roomaan vuoden vaihteen jälkeen. Onko hinnoissa eroja? Lontoo on muuten kallis kaupunki, mutta miten laukut?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
18.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hinnat on fiksattu niin, että niitä ei kannata lähteä muualta hakemaan. Poikkeuksena Japani, missä ne taitaa olla kalliimpia kuin Euroopassa.

Vierailija
2/10 |
18.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

siellä on parempi valikoima, vaikka hinnat ovat samat.



Jos saa suositella, niin harkitse myös Marc Jacobsia ja Michael Korsia. Niissä on hyvä hinta-laatusuhde. Noista sun mainitsemista vaihtoehdoista tykkään eniten Furlasta :) Kun meet Lontooseen, niin siellä on tietty noi omat liikkeet, mutta kaikki on saman katon alla ainakin Selfridgesillä Bond Streetilla ja West Field Mallilla.



Mun oma suosikki on tällä hetkellä Jimmy Choo, mutta syystä tai toisesta ne on aivan ylihintaisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
18.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja juu, taitaa se valikoiman laajuus vetää sinne Lontooseen.

Vierailija
4/10 |
18.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja siksi esim juuri Lontoo on hyvä paikka ostaa ihania laukkuja? Paljonko meinaat uhrata laukkuun? Ja minkä kokoista olet etsimässä? Oma suosikkini on Célinen Luggage shoulder, jota voi hyvin kantaa myös käsivarrella kyllä. Aivan ihku! Tavaraa mahtuu paljon mutta silti ei ole mikään säkki.

Vierailija
5/10 |
18.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olemme menossa lomalle. Mahtaisko lentokentältä löytyä mitään?



Suosituksia? Mulla ei ole yhtään merkkilaukkua ollut koskaan.

Vierailija
6/10 |
18.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lontoosta vahan kauempana on Burberryn tehtaanmyymala. Jos on aikaa ajella sinne paivaksi, niin siella hupsahtaa helposti paiva ja tonni pari.



Samoin Rooman seudulla on useita eri shoppailukeskuksia, joissa tarjolla merkkivaatteita, laukkuja ja kenkia puoleenhintaan. Yleensa niihin saa joko bussikuljetuspaivamatkoja tai voi itse ajella vuokra-autolla paikan paalle. Esim. viimeksi himoitsin Burberryn trench takkia, joka oli myynnissa "vain" 590e, 1150e sijaan.



Tosin varoituksen sana, moisissa paikoissa karkaa helposti mopo kasista, kun kaikkea ihanaa on tarjolla -30%, -50% ja -70% ja mukaan tarttuu muutakin kuin laukku.



Jenkeista voi myos saada edullisesti vaatteita, laukkuja jne. Mies toi tyomatkaltaan viimeksi Calvin Kleinin farkkuja 20 dollaria/ farkut...



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
18.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olemme menossa lomalle. Mahtaisko lentokentältä löytyä mitään?

Suosituksia? Mulla ei ole yhtään merkkilaukkua ollut koskaan.

Hki-Vantaalla on yksi ainoa hyvä laukkuliike mannertenvälisten lentojen puolella, muuten ei hurraamista. Isojen kaupunkien kentiltä kyllä löytyy, mutta jotkut perus Välimeren turistikohteet on surkeita. Tietty jotkut Nizzat, Malagat jne.

Vierailija
8/10 |
18.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja shoppailukeskuksilla tarkoitan nimenomaan merkkivaatteisiin/ designiin keskittyneita.



Dubai on myos kiva paikka shoppailuun esim. laadukkaita kelloja ja elektroniikkaa naurettavaan hintaan.



Suomessa noi verot niin korkeat, etta kaikki ylimaaraiset herkut ovat hurjan kalliita. Hih onneksi asunkin ulkomailla ja keskitan ostokseni loma/duunireissujen sumaan ja sinne mista eniten vastinetta saa:D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
18.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harrodsin koko pohjakerroksen etupuoli (hallikaupalla) on omistettu luksuskäsilaukuille. Siis aivan valtavat valikoimat. Sieltä löytyy kaikki merkit:-)

Vierailija
10/10 |
18.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hih onneksi asunkin ulkomailla ja keskitan ostokseni loma/duunireissujen sumaan ja sinne mista eniten vastinetta saa:D

Pääseehän täältä Suomestakin parissa tunnissa vaikka minne :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi viisi