Lue keskustelun säännöt.
Onneksi VAUVAKINOT loppuvat, K7 tai K12 ei
Kommentit (3)
vauvat tajua niistä mitään. siis jos siellä on alle yks vuotiaita vain.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
olen tavallaan samaa mieltä. Kävin kerran nukkuvan vauvan kanssa ja se oli ihan ok. En enää menisi yli puolitoistavuotiaan kanssa. Ikäraja pitäisi rajoittaa alle yksivuotiaisiin.
Vauvakinoihin jatkossa vain kaikille sallittuja elokuvia
ELOKUVA. Elokuvia valvova Mediakasvatus- ja kuvaohjelmakeskus (Meku) on lähestynyt elokuvateattereita koskien vauvakinoissa esitettäviä elokuvia. Meku katsoo, että vauvakinoihin sopivat vain kaikille sallitut, S-luokitellut elokuvat.
Vauvakino on äideille ja isille tarkoitettu vauvaystävällinen elokuvanäytös. Elokuvat esitetään vauvakinossa puolivalossa ja normaalia pienemmällä äänenvoimakkuudella. Esityksissä on esitetty aiemmin K-7- tai K-12 -merkinnöin varustettuja elokuvia.
Finnkinon markkinointijohtaja Reijo Jämes kertoo Cult24:lle vauvakinon olevan suosittu tapahtuma.
- Vauvakinoon lähdettiin alunperin yleisön pyynnöstä ja kiinnostusta on ollut hyvin alusta lähtien.
Jämes ei kuitenkaan usko uuden päätöksen johtavan yleisökatoon vauvakinoissa.
- Uusi linja on selkeä. Varmasti myös sallittujen elokuvien piiristä löytyy aikuiseen makuun sopivia elokuvia.
Leo Pekkala Mekusta kertoo Helsingin Sanomille, että asiaa lähdittiin tutkimaan yleisövinkin perusteella.
- Huomasimme että vauvakinonäytöksissä esitettiin K-7 -elokuvia, vaikka yleisössä on pieniä lapsia.
Vauvakino on tarkoitettu yksinomaan sylivauvoille. Usein vauvat nukkuvat elokuvan ajan. Pekkala linjaa uuden ohjeistuksen olevan lastensuojelullinen.
- Kasvatustieteilijänä en voi ymmärtää, miten alle kaksivuotias ei voisi olla altis vaikutuksille. Ei ole tieteellistä perustetta sille, että vaikutus alle kaksivuotiaalle olisi erilainen kuin yli kaksivuotiaalle, hän kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa.
Elokuvateatterien liiton varapuheenjohtaja Tarja Piiroinen linjaa Helsingin Sanomille päätöksen aiheuttamia ongelmia.
- Uusi ohjeistus vaikuttaa erittäin paljon. Jos elokuvien täytyy olla kaikille sallittuja, eiväthän aikuiset äidit halua katsoa lastenelokuvia.
Aika näyttää tulevien vauvakinojen yleisömäärät. Seuraava vauvakino -elokuva on ranskalainen romanttinen komedia Nainen, jonka nimi on Nathalie. Elokuva on S-luokiteltu.