Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen jatkuvasti huolissani kaikesta :(

Vierailija
17.06.2012 |

Ajattelen kaikessa aina pahinta vaihtoehtoa. En osaa nautia elämästä ollenkaan, kun pelkään läheisilleni käyvän jotain pahaa. Etenkin lasten kohdalla jokainen pienikin poikkeama on merkki vakavasti sairaudesta, jonka oireita ja ennusteita googlailen sitten yömyöhään.



Auttakaa!!!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua auttavat mm. seuraavat asiat:

- yritän miettiä, mitä ahdistuksen/pelkojen taustalla on. Pelkäänkö todella nimenomaan sairastumista, vai onko taustalla vaikkapa hallinnan menettämisen pelkoa?

- yritän välttää googlettamista (helpommin sanottu kuin tehty...). Psykologikin sanoi, että mene mieluummin lääkäriin jos huolettaa, koska google on aivan loputon suo.

- koetan huolehtia omasta jaksamisestani, koska ahdistusoireet lisääntyvät juuri silloin kun itse olen väsynyt tai stressaantunut

Vierailija
2/4 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ahdistun kaikesta ja stressaan. Pelkään kokoajan että jotakin pahaa tapahtuu. Tietäisinpä mikä tähän auttaa niin kertoisin :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


Itsekin olen yrittänyt miettiä "vaivani" syitä ja välttää googlaamista (ei onnistu).

Tämän:

koetan huolehtia omasta jaksamisestani, koska ahdistusoireet lisääntyvät juuri silloin kun itse olen väsynyt tai stressaantunut


olen todellakin huomannut! Ja öinen googlailu on tässä itseään ruokkiva paha. Mutta aikaa ei oikein ole muuhun kuin siihen nukkumiseen, sillä olen yksin kolmen pienen lapsen kanssa. Mieskin on, mutta hyvin vähän kotona. Niinpä ajattelen lasten nukkuessa viettää vähän "omaa aikaa" ja sinne googleen se lipsahtaa... Joskus ajattelen, että pitää vain ottaa itseään niskasta kiinni ja aktiivisesti "sulkea" ahdistavat ajatukset pois, mutta ei se onnistu :(. Olen varmaan ihanan iloinen ja aktiivinen äiti. Nytkin täällä netissä, ja tulin nimenomaan katsomaan tietoja lasten oudoista oireista. Vaikka tuossahan ne ihan pirtenä leikkivät. Ei h#¤*etti...

Vierailija
4/4 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=9513136779



Robert L. Leahyn kirja Älä huoli on oikeasti hyvä. Työterveyspsykologi suositteli joskus ja tunnistin kyllä itseni. Myönnän etten ole tehnyt kaikkia kirjan harjoituksia joilla murehtimista saisi vähennettyä, mutta pelkkä lukeminenkin on helpottanut jonkin verran. Ostin tuon ihan omaksi, niin voi rauhassa palata aiheeseen aina kun huoleilu ja stressi vie liikaa tilaa elämästä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän seitsemän