Mikähän se mahtaa vauvaa hampaanteossa itkettää?
Onkohan ne ikenet kipeät vai onko olo muuten vaan huono? Kuumetta ei tunnu olevan, mutta vauva on muuten ihan rassukka, eilenkin oli kauheat silmäpussit. Vauva itki eilisen päivän aika enemmän kuin on itkenyt yhteensä moneen kuukauteen.
Kommentit (4)
olleet ikenet kipeinä, kun hampaita on tullut, ei edes lapsena. Korkeintaan vähän hellinä. Mistähän sekin johtuu?
Ap
Toinen voi jo pienen haavan kokea kipeäksi kun puolestaan toinen ei edes huomaa sen ilmestymistä.
Ja kyllähän se varmaan jonkin verran kipeää käy kun hampaat tulee ihon läpi ikenestä.
Anna sille lapselle jotain järsittävää. Meillä ainakin ne ruisnapit (palttoonapit) oli kovassa huudossa kun hampaita tuli.
olleet ikenet kipeinä, kun hampaita on tullut, ei edes lapsena. Korkeintaan vähän hellinä. Mistähän sekin johtuu?
Ap
Tai ei nyt, nyt nukkuu. Tuo kuiva leipä ei innostanut, mutta esim. kurkku on nyt in. Välillä tosin mikään ei kelpaa, istuu vaan sylissä ja itkee, raukka. Ollaan annettu särkylääkettä kyllä. Onneksi nyt ei ole ripulia niin kuin oli edellisten hampaiden tullessa.
Ap
Miksei vauvalla olisi? Niitä tulee vielä kaikenlisäksi reilusti enemmäb.